Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se da următoarea situație, eu cumpăr un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se da următoarea situație, eu cumpăr un teren împrejmuit ...

Se da următoarea situație, eu am un teren care se afla in posesia unei terțe persoane care îmi blochează și ocupa terenul prin violenta, comite acesta infracțiunea de tulburare de posesie ? Având in vedere ca terenul se afla in posesia lui

Art 256 ncp: “ocuparea, in întregime sau in parte, fără drept, prin violenta sau Amenințare ori prin desființarea sau stramaturarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia se pedepsește cu închisoare …..”
Catalin2o14, utilizator
Buna ziua,
nu prea inteleg: daca terenul se afla in posesia acelei persoane, cum adica "imi blocheaza terenul prin violenta" ????
ori este al dvs. ori se afla in posesia altei persoane ????

... lipseste ceva aici!!!
Eu sunt proprietarul.
Depinde ce înțelegeți prin posesie, eu înțeleg:

posesie, stare de fapt ce constă în stăpânirea materială a unui lucru, în exercitarea unei puteri de fapt asupra acestuia, care dă posesorului putinţa de a se comporta ca şi când el ar fi adevăratul titular al dreptului de proprietate (sau al altui drept real) asupra acelui lucru

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
nu prea inteleg: daca terenul se afla in posesia acelei persoane, cum adica "imi blocheaza terenul prin violenta" ????
ori este al dvs. ori se afla in posesia altei persoane ????

... lipseste ceva aici!!!

Bun ... si daca sunteti proprietarul, persoana respectiva, inteleg ca de fapt, refuza sa paraseasca terenul dvs. si nici nu va permite sa intrati.
Adica nu va recunoaste ca proprietar.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Bun ... si daca sunteti proprietarul, persoana respectiva, inteleg ca de fapt, refuza sa paraseasca terenul dvs. si nici nu va permite sa intrati.
Adica nu va recunoaste ca proprietar.

Exact, comite aceasta infracțiunea de tulburare de posesie ?
Cunosc măsurile legale care se pot lua in aceasta situație, ma interesează o expunere juridică a infracțiunii
Catalin2o14, utilizator
Cum a ajuns in posesia terenului?