Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diploma calificare fără curs, doar testare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diploma calificare fără curs, doar testare

Bună seara! Unchiul meu dorește sa dea o testare pentru o diploma de calificare (are doar 8 clase) , dar fără curs. Firma respectiva l-a asigurat ca totul este legal si ca diploma este acreditata ANC. Urmează sa achite o taxa de 1300 de lei si apoi sa dea testarea ca lăcătuș mecanic. El practica aceasta meserie de ceva timp, dar pentru a fi angajat ca si calificat, are nevoie de o diploma care sa ateste acest lucru. Va rog sa ma ajutați cu informații. Este legala aceasta testare? Exista posibilitatea ca peste ceva timp ca aceste diplome sa-si piardă acreditarea? Mulțumesc anticipat!
Sârghi Laura, utilizator
Este legală dacă firma are autorizație de funcționare eliberată de ANC. Altfel dă banii degeaba.
Căutați firma aici:
[ link extern ] /