Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, sunt divortata de 7 ani, am impreuna cu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, sunt divortata de 7 ani, am impreuna cu fostul sot ...

Buna ziua, sunt divortata de 7 ani, am impreuna cu fostul sot un credit de nevoi personale garantat cu veniturile mele si ipoteca pe un imobil, proprietatea lui. Mai sunt 25000 EUR de plata, cu o scadenta peste 10 ani. El plateste rata ce e pe numele meu, dar cum pot face sa nu mai apara numele meu pe acest credit? Sunt blocata, nu pot face niciun imprumut si daca el nu va mai plati, imi va ramane mie aceasta sarcina. Creditul a fost folosit atunci pentru nevoile personale de modernizare. Nu exista justificare caci nu se cerea. Nu am cum sa dovedesc, dar exista o solutie sa nu mai figurez eu cu acest credit? Nu vrea sa achite intreaga suma si ma tine blocata cu acest credit. Multumesc anticipat de raspuns.
Nu avem bucuri comune. Eu am stat la el in casa. Ipoteca e pe imobilul lui, da.
Banii au fost utilizați pentru modernizarea casei? Sunt documente in acest sens?
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Solicitați in fata instanței de judecată partajarea datoriei comune.