Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procura emisa de ambasada, nerespectata de notar.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procura emisa de ambasada, nerespectata de notar.

Buna seara,

Am facut o procura notariala pentru a’mi inputernici tatal sa imi vanda un imobil.

Pe aceasta procura emisa la ambasada este specificat numarul de cont EURO.

Notarul public; nu stiu cum a preluat contul meu de LEI (cel mai probabil de pe pe o factura in care achit gaz/electric) si la trecut in contract.

In loc sa fiu platit in contul de EURO am primit bani in contul de LEI.

Diferenta la schimbul valutar este uriasa. Ce pot face acuma?
E vina notarului ca nu a respectat procura?

Sunt sanse pe cale amiabila sa ma desbagubeasca? Sau trebuie sa-mi caut un avocat ..?

Cu stima,
A.
Trebuie văzute actele de avocat.
Se numește consultatie juridica și nu depășește 100 de euro de fel.
De abia apoi vedeți dacă aveți nevoie de avocat mai departe.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat