avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procura emisa de ambasada, nerespectata de notar.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procura emisa de ambasada, nerespectata de notar.

Buna seara,

Am facut o procura notariala pentru a’mi inputernici tatal sa imi vanda un imobil.

Pe aceasta procura emisa la ambasada este specificat numarul de cont EURO.

Notarul public; nu stiu cum a preluat contul meu de LEI (cel mai probabil de pe pe o factura in care achit gaz/electric) si la trecut in contract.

In loc sa fiu platit in contul de EURO am primit bani in contul de LEI.

Diferenta la schimbul valutar este uriasa. Ce pot face acuma?
E vina notarului ca nu a respectat procura?

Sunt sanse pe cale amiabila sa ma desbagubeasca? Sau trebuie sa-mi caut un avocat ..?

Cu stima,
A.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:14, 26 Mai 2022
Trebuie văzute actele de avocat.
Se numește consultatie juridica și nu depășește 100 de euro de fel.
De abia apoi vedeți dacă aveți nevoie de avocat mai departe.
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta notariala miki3 miki3 Cat costa o chitanta notariala pentru suma de 9 500 roni? Aceasta chitanta are valoare(juridica) pana la incheierea oficiala a actelor? (vezi toată discuția)
Cum pot factura diferentele de curs intre data facturii si data platii??? MGHEORGHE78 MGHEORGHE78 Am preluat de curand contabilitatea unei firme si am urmatoarea situatie: un contract existent de vanzare bunuri ( bunuri care sunt importate din Turcia), ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire Lauraromy90 Lauraromy90 Buna ziua!!Mama a decedat in urma cu 3 luni..in urma ei am ramas 4 surori si tatal.vrem sa facem dezbaterea mostenirii ,dar una dintre surori nu este in ... (vezi toată discuția)