avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Daca tatal a decedat si in timpul vietii a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Daca tatal a decedat si in timpul vietii a facut testament ...

Buna ziua!
Daca tatal a decedat si in timpul vietii a facut testament in care a precizat ca partea sa de bunuri sa ii revina fratelui meu, eu mai pot primi ceva in urma succesiunii? Mentionez ca mama este in viata . Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:06, 11 Iunie 2022
Presupunând ca va referiți la bunurile dobândite în timpul căsătoriei cu mama, da, timp de 3 ani de la decesul tatălui, dvs și mama, puteți solicita reductiunea testamentului.
Fratele dvs oricum trebuie sa dezbata succesiunea și oricum veți fi chemate și dvs și mama (la notar sau în instanță), pentru a va exprima opțiunea succesorala.
Dacă acceptați moștenirea după tata, iar testamentul făcut fratelui este excesiv, se va reduce.
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
raluk0207, utilizator
Mama a despus la notar în vederea succesiunii actele ei și ale fratelui meu. A zis că nu este nevoie de mine la succesiune.
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2022
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum sa nu fie nevoie de dvs?? Binenteles ca e nevoie! Tatal nu va poate dezmostenii, chiar si in situatia unui testament mosteniti jumatate din cat ati fi mostenit daca nu exista testamentul. Mergeti la notar!

elsussy a scris:

Mama a despus la notar în vederea succesiunii actele ei și ale fratelui meu. A zis că nu este nevoie de mine la succesiune.


4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu intelegeti sa consultati un av macar atunci cand riscati sa pierdeti bani va alegeti cu praful de pe toba..Trebuie sa va lamuriti ce drepturi aveti,cum puteti actiona etc.
Ultima modificare: Luni, 30 Mai 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Casa este pe numele părinților, tata putea sa fac la notar testamentul fara prezența mamei?

cris0811 a scris:

Cum sa nu fie nevoie de dvs?? Binenteles ca e nevoie! Tatal nu va poate dezmostenii, chiar si in situatia unui testament mosteniti jumatate din cat ati fi mostenit daca nu exista testamentul. Mergeti la notar!

elsussy a scris:

Mama a despus la notar în vederea succesiunii actele ei și ale fratelui meu. A zis că nu este nevoie de mine la succesiune.




Alte discuții în legătură

Mostenitori si cotele ce le revin Marius275768 Marius275768 A murit mama, apoi a murit fratele si apoi a murit tata si eu am ramas singura. Fratele meu nu a fost casatorit dar are 2 copii legitimi. Dupa moartea mamei si ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire Bronson7 Bronson7 Mama mea a murit in urma cu patru ani. Suntem doi fii mostenitori impreuna cu tata, sotul supravietuitor. Tatal meu vrea sa lase toata mostenirea fratelui meu. ... (vezi toată discuția)
Succesiune PG67 PG67 Speta: Unul dintre parinti decedat in urma cu 23 de ani! Dezbatut succesiunea intre parintele mostenitor si frati (2) Unul dintre frati a renuntat la partea ... (vezi toată discuția)