Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Daca tatal a decedat si in timpul vietii a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Daca tatal a decedat si in timpul vietii a facut testament ...

Buna ziua!
Daca tatal a decedat si in timpul vietii a facut testament in care a precizat ca partea sa de bunuri sa ii revina fratelui meu, eu mai pot primi ceva in urma succesiunii? Mentionez ca mama este in viata . Multumesc!
Presupunând ca va referiți la bunurile dobândite în timpul căsătoriei cu mama, da, timp de 3 ani de la decesul tatălui, dvs și mama, puteți solicita reductiunea testamentului.
Fratele dvs oricum trebuie sa dezbata succesiunea și oricum veți fi chemate și dvs și mama (la notar sau în instanță), pentru a va exprima opțiunea succesorala.
Dacă acceptați moștenirea după tata, iar testamentul făcut fratelui este excesiv, se va reduce.
raluk0207, utilizator
Mama a despus la notar în vederea succesiunii actele ei și ale fratelui meu. A zis că nu este nevoie de mine la succesiune.
Manuela Rășină, administrator
Cum sa nu fie nevoie de dvs?? Binenteles ca e nevoie! Tatal nu va poate dezmostenii, chiar si in situatia unui testament mosteniti jumatate din cat ati fi mostenit daca nu exista testamentul. Mergeti la notar!

elsussy a scris:

Mama a despus la notar în vederea succesiunii actele ei și ale fratelui meu. A zis că nu este nevoie de mine la succesiune.

Daca nu intelegeti sa consultati un av macar atunci cand riscati sa pierdeti bani va alegeti cu praful de pe toba..Trebuie sa va lamuriti ce drepturi aveti,cum puteti actiona etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Casa este pe numele părinților, tata putea sa fac la notar testamentul fara prezența mamei?

cris0811 a scris:

Cum sa nu fie nevoie de dvs?? Binenteles ca e nevoie! Tatal nu va poate dezmostenii, chiar si in situatia unui testament mosteniti jumatate din cat ati fi mostenit daca nu exista testamentul. Mergeti la notar!

elsussy a scris:

Mama a despus la notar în vederea succesiunii actele ei și ale fratelui meu. A zis că nu este nevoie de mine la succesiune.