Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere major

Buna ziua!

Se da următoarea speța:
- copil care curând împlinește 18 ani si beneficiază de pensie de întreținere din partea tatalui. Copilul urmează acum cursurile unei scoli profesionale, fiind in an terminal, urmând ca la toamna sa fie admis la liceu de zi (nu seral) si intrând in clasa a -XI-a (11 clase de prof. echivalează cu 10 de liceu). Copilul poate cere in continuare pensie de întreținere din partea tatalui?

Mulțumesc anticipat!
Dupa implinirea varstei de 18 ani copilul devenit major va cere - in nume propriu - obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere atata timp cat isi continua studiile, dar nu mai tarziu de 26 ani, cu conditia dovedirii starii de nevoie.