Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna Ziua!,Ma confrunt cu o problema:Lucrez in domeniu ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna Ziua!,Ma confrunt cu o problema:Lucrez in domeniu Bugetar,la ...

Buna Ziua!,Ma confrunt cu o problema:Lucrez in domeniu Bugetar,la un serviciu in cadru primariei unde salarizarea este in functie de vechimea in cimpul muncii,eu am o perioada cind am fost pensionat medical gradul 2.la stabilirea vechimii la actualul loc de munca nu a fost luata in calcul aceasta perioada,stagiu militar a fost luat in calcul...Rog detalii daca perioda cind am beneficiat de pensie medicala se poate lua in calcul..Multumesc pentru intelegere!
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate, nu constituie vechime in munca si, prin urmare, nu poate fi luata in considerare.
Multumesc ptr.răspuns!De acord cu Dvs.,dar o intrebare in care am benficiat la pensie handicap gr.2 se ia in calcul la stabilirea pensiei limita de vârsta,ca perioadă asimilată stagiului de cotizare atunci de ce nu se ia in calcul la stabilirea unei perioade in care am fost nevoit sa stau in pensia gr.2 datorita starii de sanatate,iar stagiu militar obligatoriu ests o vechime in cîmpul muncii!Nici stagiu militar nu am fost platit sa defasor activitati si nici nu am cotizat in sistem ,la fel si in al doilea caz,dacă cunoasteti exact legea,sau paragraful din lege care stabileleste exact situatia semnalata!Multumesc pentru întelegere@

Cornel Vasile a scris:

Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate, nu constituie vechime in munca si, prin urmare, nu poate fi luata in considerare.

cacenschivio_GL;, utilizator