Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca cineva incalca legea si merge cu masina la rosu. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca cineva incalca legea si merge cu masina la rosu. Exista ...

Daca cineva incalca legea si merge cu masina la rosu.
Exista o lege unde un politist poate sa faca doar o avertizare? Sau trebuie aplicat legea?
Multumesc
Nu inteleg logica.
Logica la ce? Polițistul nu e obligat să prindă absolut toți contravenientii.

latka, moderator
Nu dar ma refer dupa ce a prins pe cineva. Este obligat sa aplica sanctiune conform legi sau poate sa spuna, e ok alta data sai fi mai atent. Ma refer la dreptul de egalitate, adica nu poti sa lasi pe unu si altul il pedepsesti? Adica daca a aflat sau chiar a prins pe cineva, este obligat sa il sanctioneaza?
Nu este obligat sa sanctioneze, in functie de gravitatea faptei, poate da un avertisment. Sunt doua feluri de sanctiuni: principala si complementara. Cea principala poate fi avertisment sau amenda. Gravitatea faptei se judeca in functie de context. Daca ai trecut pe rosu intr-o intersectie aglomerata e grav. Daca erai singura masina din intersectie, nu.

Articolul 95
(1) Încălcarea dispozițiilor prezentei ordonanțe de urgență, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infracțiuni, constituie contravenție și se sancționează cu avertisment ori cu amenda ca sancțiune principală și, după caz, cu una dintre sancțiunile contravenționale complementare prevăzute la art. 96 alin. (2).
(2) Avertismentul consta în atenționarea verbală sau scrisă a contravenientului, însoțită de recomandarea de a respecta dispozițiile legale.
Articolul 96
(1) Sancțiunile contravenționale complementare au ca scop înlăturarea unei stări de pericol și preîntâmpinarea săvârșirii altor fapte interzise de lege și se aplică prin același proces-verbal prin care se aplică și sancțiunea principală a amenzii sau avertismentului.
(2) Sancțiunile contravenționale complementare sunt următoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitării dreptului de a conduce, pe timp limitat;
c) confiscarea bunurilor destinate săvârșirii contravențiilor prevăzute în prezenta ordonanță de urgență ori folosite în acest scop;
d) imobilizarea vehiculului;
e) radierea din oficiu a înmatriculării sau înregistrării vehiculului, în cazurile prevăzute la art. 17 alin. (4);
(3) Pentru încălcarea unor norme la regimul circulației, pe lângă sancțiunea principală sau, după caz, una dintre sancțiunile contravenționale complementare prevăzute la alin. (2) lit. c), d) și f), în cazurile prevăzute la art. 108 alin. (1) se aplică și un număr de 2, 3, 4 sau 6 puncte de penalizare.
[ link extern ]