avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt cetatean italian, rezident in Romania, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt cetatean italian, rezident in Romania, locuiesc ...

Buna ziua, sunt cetatean italian, rezident in Romania, locuiesc in stare de concubinaj si am un fiu recunoscut. As dori sa fac testament lasand bunurile materiale pe care le am atat in Romania cat si in Italia in exclusivitate fiului meu, dar fiind inca minor intreb daca este posibil sa o desemnez pe mama ca tutore al bunurilor pana la implinirea varstei. Mulțumesc
Da este posibil.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Daca doriti sa lasati testament nu e necesar sa o desemnati pe mama minorului tutore, intrucat succesiunea se deschide la momentul decesului persoanei care lasa testamentul.

Daca la momentul deschiderii succesiunii fiul dumneavoastra va fi tot minor, se va desemna automat un tutore/curator special pentru acceptarea succesiunii si ulterior pentru fiecare act de gestionare a bunurilor.

Sotia va beneficia de rezerva legala, chiar daca lasati totul minorului, rezerva fiind de jumatate din valoarea cuvenita in lipsa testamentului, respectiv, jumatate din 1/4.

Mama nu va putea fi desemnata tutore pentru acceptarea succesiunii intrucat intra in conflict de interese avand in vedere ca si dansa va fi mostenitoare.

Cu stima.
Ultima modificare: Luni, 6 Iunie 2022
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E relație de concubinaj nu casatorie. Deci nu exista drept de moștenire sau conflict de interese.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Daca doriti sa lasati testament nu e necesar sa o desemnati pe mama minorului tutore, intrucat succesiunea se deschide la momentul decesului persoanei care lasa testamentul.

Daca la momentul deschiderii succesiunii fiul dumneavoastra va fi tot minor, se va desemna automat un tutore/curator special pentru acceptarea succesiunii si ulterior pentru fiecare act de gestionare a bunurilor.

Sotia va beneficia de rezerva legala, chiar daca lasati totul minorului, rezerva fiind de jumatate din valoarea cuvenita in lipsa testamentului, respectiv, jumatate din 1/4.

Mama nu va putea fi desemnata tutore pentru acceptarea succesiunii intrucat intra in conflict de interese avand in vedere ca si dansa va fi mostenitoare.

Cu stima.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
cu testament sau fara, numai fiul va mosteneste si mama sa va administra bunurile pana la majoratul copilului.
sunt sanse mici sa muriti pana la majotarul copilului si mama dvs sa va supravietuiasca.
complicati inutil situatia daca vreti ca mama dvs sa administreze bunurile copilului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, corect, am omis eu. Va multumesc stimata colega pentru clarificari.

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa bunici karissia karissia mama a decedat acum 7 ani,fiind singurul copil al bunicilor mei.eu nu mai am surori sau frati,parintii mei au divortat de 20 de ani.in urma decesului ... (vezi toată discuția)
Succesiune Maria-Nicole Maria-Nicole Buna ziua. As dori sa aflu daca un copil de 15 ani are dreptul la semnatura pt succesiunea dupa tatal decedat. Va rog din suflet sa-mi raspundeti urgent pt ca ... (vezi toată discuția)
Cine este reprezentantul legal al copilului?! cher cher Un copil ce provine din relatia de concubinaj a parintilor( recunoscut de tata), mosteneste dupa moartea tatalui jumatate dintr- o casa si suma de bani. Casa ... (vezi toată discuția)