Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt cetatean italian, rezident in Romania, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt cetatean italian, rezident in Romania, locuiesc ...

Buna ziua, sunt cetatean italian, rezident in Romania, locuiesc in stare de concubinaj si am un fiu recunoscut. As dori sa fac testament lasand bunurile materiale pe care le am atat in Romania cat si in Italia in exclusivitate fiului meu, dar fiind inca minor intreb daca este posibil sa o desemnez pe mama ca tutore al bunurilor pana la implinirea varstei. Mulțumesc
Da este posibil.
Buna ziua,

Daca doriti sa lasati testament nu e necesar sa o desemnati pe mama minorului tutore, intrucat succesiunea se deschide la momentul decesului persoanei care lasa testamentul.

Daca la momentul deschiderii succesiunii fiul dumneavoastra va fi tot minor, se va desemna automat un tutore/curator special pentru acceptarea succesiunii si ulterior pentru fiecare act de gestionare a bunurilor.

Sotia va beneficia de rezerva legala, chiar daca lasati totul minorului, rezerva fiind de jumatate din valoarea cuvenita in lipsa testamentului, respectiv, jumatate din 1/4.

Mama nu va putea fi desemnata tutore pentru acceptarea succesiunii intrucat intra in conflict de interese avand in vedere ca si dansa va fi mostenitoare.

Cu stima.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
E relație de concubinaj nu casatorie. Deci nu exista drept de moștenire sau conflict de interese.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Daca doriti sa lasati testament nu e necesar sa o desemnati pe mama minorului tutore, intrucat succesiunea se deschide la momentul decesului persoanei care lasa testamentul.

Daca la momentul deschiderii succesiunii fiul dumneavoastra va fi tot minor, se va desemna automat un tutore/curator special pentru acceptarea succesiunii si ulterior pentru fiecare act de gestionare a bunurilor.

Sotia va beneficia de rezerva legala, chiar daca lasati totul minorului, rezerva fiind de jumatate din valoarea cuvenita in lipsa testamentului, respectiv, jumatate din 1/4.

Mama nu va putea fi desemnata tutore pentru acceptarea succesiunii intrucat intra in conflict de interese avand in vedere ca si dansa va fi mostenitoare.

Cu stima.

cu testament sau fara, numai fiul va mosteneste si mama sa va administra bunurile pana la majoratul copilului.
sunt sanse mici sa muriti pana la majotarul copilului si mama dvs sa va supravietuiasca.
complicati inutil situatia daca vreti ca mama dvs sa administreze bunurile copilului.
Da, corect, am omis eu. Va multumesc stimata colega pentru clarificari.