Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am descoperit ca pensia a fost gresita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am descoperit ca pensia a fost gresita de Casa de ...

Buna ziua,

Am descoperit ca pensia a fost gresita de Casa de Pensii, As putea recupera banii diferenta? Mentionez ca este vorba de o perioada mai mare de 3 ani.
Multumesc.
Elena Andreea, administrator
Legea nr. 113/2021, publicată în Monitorul Oficial precizează că, în cazul sumelor datorate cu titlu de pensie pe care pensionarii nu și le-au primit din cauza unei erori, omisiuni sau mențiuni greșite a casei de pensii de care aparțin, nu se aplică termenul general de prescripție de 3 ani.

Prin urmare, persoanele prejudiciate își vor putea recupera sumele cuvenite oricând constată apariția unei astfel de situații. În privința dreptului care devine imprescriptibil, legea pensiilor completează cu următorul alineat:

“Prin excepţie (...), în cazul în care, din cauza unei erori materiale, de calcul sau a oricărei greşeli de redactare, omisiune sau menţiuni greşite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare şi redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripţie nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă”.

Pentru mai multe informatii, accesati urmatorul link: [ link extern ]
Elena Andreea, administrator
Multumesc frumos. Inteleg ca pot cere de cand s-a calculat gresit. Cum pot face asta? Multumesc inca o data, Valentina
Eu v-am dat raspuns care cred ca a fost sters de cineva.
Depuneti la casa locala:
-O cerere de revizuire in baza art.107(1) si (2^1) din legea 263/2010.
Mentionati neregulile.
-Un cupon de pensie
-O copie C.I.
Daca si acest mesaj imi va fi sters, ma retrag din acgtivitatea mea de aprope 12 ani de pe acest forum.