Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema legata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de semnarea ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de semnarea procesului verbal de instalare camere in imobilul in care locuiesc. Inainte de instalarea lor s-a obtinut semnatura tuturor. Presedintele a rugat locatarii sa aduca oferte, s-au instalat, o persoana care nu face parte din comitet la solicitarea presedintelui ( acesta nefiind acasa cand a avut loc instalarea), a supravegheat instalarea lor, dupa care a mers cu presedintele si i-a explicat in detaliu ce si cum. Procesul verbal de receptie a lucrarii de cine trebuie semnat conform legii? Din ce am gasit, presedintele si comitetul trebuie sa semneze ( – comisia de recepţie este formată din administrator, membru/membri ai comitetului şi preşedintele asociaţiei) .Tin sa mentionez ca presedintele si administratorul nu vor sa achite factura pana cand persoana care a stat cu echipa nu semneaza procesul verbal. Ce pot face in acest caz?Multumesc
Puneti firma intr-o situatie neplacuta, insa, va asigur ca sunt metode de rezolvare.
Asadar, presedintele este cel care a generat aceasta situatie si tot el trebuie sa o "repare", si da, poate semna si persoana desemnata de catre presedinte sa-l reprezinte - si cred ca ajunge.
Deci sistemul de supraveghere exista, functioneaza (sau, ma rog, poate functiona). Urmeaza sa mergeti pe site-ul
[ link extern ] .
Nu va incurcati in semnaturi, daca tot ati dorit sa va dotati cu un sistem de supraveghere!
Procesul verbal de receptie trebiie sa fie semnat de catre echipa manageriala a asociatiei de proprietari,respectiv presedinte si comitet executiv care in fapt sunt reprzentantii beneficxarului sistemului de supraveghere parte in contractul de prestari servicii instalare sistem de supraveghere
Din partea asociatiei - echipa manageriala a asociatiei de proprietari este indeajuns semnatura presedintelui + adminului, adica cei care au semnat si contractul de prestari de servicii,
Nu mai complicati lucrurile, ca si asa ne zbatem in hartii si semnaturi peste semnaturi - eventual stampilate...
Eu am inteles ca tocmai presedintele este cel care este cel nashpariliu si o face pe-a desteptul. Daca are ceva de obiectat, sigur, poate discuta, da un termen de rezolvare si daca este in regula, semneaza. Dupa semnarea PV de receptie, "curge" termenul de garantie.
Adam Grecu, utilizator