Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vânzare cumpărare cu uzufruct viager și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vânzare cumpărare cu uzufruct viager și obligația de întreținere

Bună seara, în luna august 2011 am încheiat un contract de vânzare cumpărare cu uzufruct viager și clauza de întreținere între mine împreună cu soția mea, care a decedat în decembrie 2018, și părinții acesteia, în contract este stipulat: „ Prețul vânzârii este de xx lei (prețul total), din care s-a achitat suma de x lei (jumătate), la data semnârii prezentului contract, iar pentru diferența de x lei (cealaltă jumătate), cumpărătorii (eu și soția), se obligă să ne întrețină pe noi (părinții soției), pe tot timpul vieții noastre, să ne asigure cele necesare traiului și să ne de-a îngrijirile necesare în caz de boală, iar la deces să ne înmormănteze după obiceiul locului. Nerespectarea întocmai și la timp a acestor condiții, constituie motiv de reziliere a contractului. Dobănditorii intră de drept în stăpânirea imobilului din momentul autentificării prezentului contract și de fapt după stingerea dreptului de uzufruct viager constituit în favoarea vânzătorilor” și în alt punct a contractului este stipulat: „ Alte clauze. De asemenea, vânzătorii consimt la intabularea dreptului de proprietate a imobilului vândut pe numele cumpărătorilor, solicitând si intabularea dreptului de uzufruct viager și notarea obligației de întreținere, în favoarea lor ”. Eu, soția și copii am fost stabiliți în străinătate atât înainte cât și după încheierea contractului, aceasta a decedat acolo, copiii locuiesc la o soră în țară iar eu lucrez în străinătate și în prezent. În cuprinsul contractului sunt și două case, una dintre acestea (cea în care pârinții soției nu au locuit niciodată) am modificat-o, am extins-o și etajat-o pe baza unei autorizații de construcție pe numele meu, din casa veche au rămas numai câțiva pereți. Deși am doi copii cu soția decedată, părinții acestea, după nici un an de la moartea sa, mi-au deschis acțiune pentru a rezilia contractul și a repune în situația anterioară motivând că nu i-am mai prestat întreținere, deși, atât înainte căt și după decesul soției le-am prestat întreținere, doar că nu pot să locuiesc cu ei având doi copii minori în întreținere și eu locuind și lucrând în străinătate. De la încheierea contractului în august 2011 pănă în septembrie 2019 nu mi-au cerut acest lucru. În octombrie 2019 mi-au deschis acțiunea deoarece nu am fost de acord cu cererea fostului socru ( care m-a sunat după câteva zile după ce ne-am întors de la domiciliul lor unde am stat, eu cu copiii, două săptămăni în perioada august-septembrie 2019) să îmi retrag fata, minoră de 15 ani, de la școală și să o trimit la ei, menajeră, a adăugat că, dacă nu accept, mă poartă prin tribunale și casa nouă, construită de mine și soția mea pentru copii, o dă nepotului care locuiește cu ei, nepot din partea fiului lor. Vreau să specific că, în anul 2011, ne-am deplasat la notar pentru a încheia un contract de vănzare cumpărare simplu dar după o oră, la semnarea contractului, notara ne-a citit contractul și ne-a explicat că a introdus pentru siguranța bătrănilor clauza de întreținere și uzufruct viager doar pentru casa în care ei locuiesc. Aș vrea să știu care ar fi înterpretarea contractului în aceste condiții și dacă rezilierea și punerea în situația anterioară ar fi legală având în vedere cele spuse și, faptul că, am de partea mea multe probe și mărturia a cinci martori, foștii socrii având doar un martor mincinos care nici nu a fost pus să jure, aceștia au mai propus trei martori care nu au acceptat pentru că le-au propus bani, am probe și în acest sens.
Ioan73, utilizator