Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si legal sa ...

Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si legal sa plătesc lunar cheltuieli de bloc, destul de mult,deși nu stau în imobil de cativa ani și nici măcar ocazional nu trec pe acolo? Mulțumesc
Da. Sunt cheltuieli legate de deținerea proprietății. Dacă vi se pare mult, vindeți.

Conform disp L nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile in imobile de locuit in comun beneficiaza de drepturi dar si de obligatii
Legiuitorul a impus oblgatia in sarcina proprietarilor de apartamente sa achite lunar -fara exceptii sau derogari cheltuieli de intretinere alcatuite din parti co,mune si individuale-indiferent daca apartamentul este locuit sau nu efectiv