avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si legal sa ...

Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si legal sa plătesc lunar cheltuieli de bloc, destul de mult,deși nu stau în imobil de cativa ani și nici măcar ocazional nu trec pe acolo? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:31, 12 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Sunt cheltuieli legate de deținerea proprietății. Dacă vi se pare mult, vindeți.


Conform disp L nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile in imobile de locuit in comun beneficiaza de drepturi dar si de obligatii
Legiuitorul a impus oblgatia in sarcina proprietarilor de apartamente sa achite lunar -fara exceptii sau derogari cheltuieli de intretinere alcatuite din parti co,mune si individuale-indiferent daca apartamentul este locuit sau nu efectiv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociație de locatari Burlacu Aurelia Mihaela Burlacu Aurelia Mihaela Administratorul blocului în care dețin o locuinta(în care nu locuiește nimeni), ma obliga sa plătesc întreținerea dacă se consuma un metru cub de apa. ... (vezi toată discuția)
Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu minor. ... Mirela64 Mirela64 Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu minor. Am obligția să plătesc fondul de rulment și alte ... (vezi toată discuția)
Asociatia de locatari Gorgos Gorgos EU nu locuiesc de 18 ani in apartament sant obligat sa particip la cheltuielele de curatarea subsolului? (vezi toată discuția)