Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezmembrare imobil, 18 apartam.,curte,beciuri,pod/fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezmembrare imobil, 18 apartam.,curte,beciuri,pod/fara acordul a 4 proprietari

Va rog sa ma ajutati, deoarece in imobilul in care locuiesc la et.II , imobil de peste 100 de ani in plin centru, in forma de U, 13 apartamente au fost cumparate de o firma,dar pe numele unor persoane fizice(angajati si rude cu patronii), iar firma respectiva este chiriasul acestor persoane pe baza unor contracte de inchiriere, au obtinut autorizatii de constructie,pentru a modifica apartamentele si pentru schimbare de destinatie pentru o aripa acladirii, au mansardat si podul comun, unele dintre autorizatii au fost anulate catre ISC, iar acum deoarece sunt majoritari in Asociatia de proprietari ne ameninta ca o sa dezmembreze cladirea, in CF colectiv este clar ca imobilul este in indiviziune cu parti comune, curte, intrari, casa scarilor, beciuri si poduri etc. Este posibil ca in urma hotararii majoritatii proprietarilor sa se faca dezmembrarea, dupa bunul lor plac fara acordul celorlalti 4 proprietari?
budamagda a scris:

Va rog sa ma ajutati, deoarece in imobilul in care locuiesc la et.II , imobil de peste 100 de ani in plin centru, in forma de U, 13 apartamente au fost cumparate de o firma,dar pe numele unor persoane fizice(angajati si rude cu patronii), iar firma respectiva este chiriasul acestor persoane pe baza unor contracte de inchiriere, au obtinut autorizatii de constructie,pentru a modifica apartamentele si pentru schimbare de destinatie pentru o aripa acladirii, au mansardat si podul comun, unele dintre autorizatii au fost anulate catre ISC, iar acum deoarece sunt majoritari in Asociatia de proprietari ne ameninta ca o sa dezmembreze cladirea, in CF colectiv este clar ca imobilul este in indiviziune cu parti comune, curte, intrari, casa scarilor, beciuri si poduri etc. Este posibil ca in urma hotararii majoritatii proprietarilor sa se faca dezmembrarea, dupa bunul lor plac fara acordul celorlalti 4 proprietari?

Teoria, in materia CF - cladiri cu mai multe unitati locative - suna ca asa:
- Trebuie sa existe initial o Carte Funciara deschisa pentru terenul de sub constructie (detinut in indiviziune pe cote-parti) si pentru intreaga cladie (cuprinzand toate spatiile proprietate privata individuala precum si spatiile detinute in co-proprietata comuna, fortata si perpetua);
- Fiecare proprietar al unei unitati individuale poate cere inscrierea intr-o Carte Funciara separata (subsidiara celei de mai sus) a dreptului sau de proprietate, compus din drept proprietate privata si drept de proprietate in indiviziune (co-proprietate)

Inainte de a se incerca "dezmembrarea" imobilului pe "loturi" cel ce vrea acest lucru trebuie sa incerce sa iasa din indiviziune cu ceilalti proprietariceea ce ar fi posibil numai pentru suprafetele din imobil detinute in proprietate privata individuala.a
Pentru spatiile detinute in co-proprietata comuna, fortata si perpetua, iesirea din indiviziune este imposibila in mod legal (si logic).
Cu stima,

legalmgm, utilizator