avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara timbru

Buna ziua

Am contestat un proces verbal de contraventie in instanta iar prin hotarerea data aceasta a dispus anularea lui.
Bineinteles ca IPJ Politie a facut cerere de apel chiar daca nu au adus nici o proba ca sa si justifice actiunea.
Intrebarea mea este daca cererea de apel formulata de catre IPJ trebuie timbrata si daca pot solicita respingerea apelului ca fiind netimbrat?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2022
erhabe, utilizator
Cel mai recent răspuns: erhabe , utilizator 22:16, 20 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Institutiile publice sunt scutite de la plata taxelor de timbru..
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Este stipulat acest fapt de o lege?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model formulare apel ContSters287513 ContSters287513 Va rog sa ma sprijiniti in formularea unui apel la o sentinta civila. Pe scurt o persoana a fost sanctionata ca nu s-a prezentat la politie desi nu a fost ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la recurs? ContSters416386 ContSters416386 Mi s-a anulat cererea de apel ca netimbrata prin hotarare definitiva.Am dreptul sa fac recurs pt ca anularea apelului e nelegala.Rezolutiunea contractului de ... (vezi toată discuția)
In aceasta situatie, ce as putea face? dmh dmh am avut un proces la o curte de apel in data de 22.10. 2009. Prin citatie am fost atentionat ca daca nu voi depune " taxa judiciara de timbru" si "timbru ... (vezi toată discuția)