Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum poate un SRL oferi clientilor sai posibilitatea ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum poate un SRL oferi clientilor sai posibilitatea de a plati in rate?

Buna ziua tuturor!

Cum poate un SRL oferi clientilor sai posibilitatea de a plati in rate?

Se incheie contract de prestari servicii cu plata in rate?

Ce caracter are? O data semnat banii se pot recupera in cazul in care clientul intarzie cu plata ratelor? Ma refer la rate direct prin firma nu prin banca.

Cum s-ar proceda mai exact si ce implica?

Multumesc pentru viitoarele raspunsuri!
orice societate comerciala poate acorda clientilor facilitatea platii unui/unor produse achizitionate in rate, doua sau mai multe. consider ca in cadrul contractului de prestari servicii sau de vinzare a unui/unor produse trebuiesc introduse clauze care sa-l aprere pe prestator/ vinzator de neplata acestora. redactarea contractului trebuie facuta de un specialist care sa preintimpine orice posibilitate de neachitare a pretului. o asemenea facilitate, plata in rate se poate face prin incheierea unui contract intre cele doua parti.
Pentru a nu fi in situatia de a alerga dvs dupa clientii rai platnici sau sa va treziti in incapacitate de plata din cauza neincasarii la timp a costului marfurilor acordate in rate, va sugerez sa incheiati contracte de parteneriat cu bancile cu care lucrati dvs in sensul de a va da acces sa faceti credite direct din magazin de pe calculatorul societatii pentru persoanele dornice sa achizitioneze produse in rate. Astfel, o sa primiti suma ce reprezinta valoarea bunurilor, fara a avea nici o grija in acest sens iar clientii vor rambursa in rate sumele datorate la banca(bancile) care acorda creditul. Pentru o asemenea colaborare va recomand Raiffeisen Bank, BRD GSG, EFG Retail, RBS Bank, etc.