Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inlocuire tutore
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inlocuire tutore

Buna seara!

As dori sa stiu cum pot elucida urm. problema, Sunt trei surori dintre care o sora are un handicap gradul I, fara discernamant si epilepsie. Una dintre surori a acceptat sa fie tutore in urma cu 12 ani. In momentul de fata fiind inaintata in varsta, nu mai poate avea grija de ea (sora cu handicap), timp in care cealalta sora refuza sa preia rolul de tutore, fiind mult mai tanara. Tinand cont ca; pe linie dreapta sora mai tanara este ruda de gradul I, instanta judecatoreasca o poate desemna tutore?

Multumesc!
Marcu1982, utilizator