Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxa la subsolul blocului. Acum 10 ani am cumparat un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxa la subsolul blocului. Acum 10 ani am cumparat un apartament la parterul unui bloc si ...

Acum 10 ani am cumparat un apartament la parterul unui bloc si includea in contract si dependinte. Acestea se refera la o boxa la subsolul blocului..Ni s-au inmanat cheile pentru boxa respectiva. Noi, nu am folosit- o. Dupa cativa ani, un vecin, a spart abuziv intrarea in boxa si si-a insusit- o. , fara nici un avertisment sau drept. La momentul respectiv nu am reactionat. Acest vecin, a procedat similar pana atunci si cu alte boxe, dar a fost inlaturat. Eu, acum vreau sa vand apartamentul si ss recuperez boxa respectiva, pentru ca viitorul proprietar doreste si boxa. Care sunt modalitatile de a recupera aceasta boxa? Sa procedez la fel de necivilizat cum au procedat ei- adica sa sparg lacatul si sa o eliberez? Pentru ca, este foarte atogant vecinul respectiv si se considera in drept. Sunt martori vecini din scara ca acedt vecin a spart si alte boxe de-a lungul timpului. As dori sa rezolv aceasta problema in mod corect, fara dispute si scandal . Cum pot proceda in acest caz?
Buna ziua!

Puteti incepe prin a transmite vecinului o notificare de eliberare a boxei. O puteti face prin avocat si transmisa prin executor.
Daca in urma notificarii nu doreste sa paraseasca boxa, puteti formula actiune in instanta pentru evacuarea lui.
Daca amiabil nu puteti solutiona,aveti varianta notificarii oficiale a vecinului care fara drept legal a ocupat boxa cu obligatia eliberarii acesteia-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata