Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 197/2021,completare la legea 263/2010,este in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 197/2021,completare la legea 263/2010,este in vigoare si ...

Legea 197/2021,completare la legea 263/2010,este in vigoare si se pune in aplicare?
Legea este in vigoare si se aplica deja dupa cele 30 de zile de la publicarea in MO.
Gasiti legea aici: [ link extern ]
Legea nr. 197 din 2021 a intrat in vigoare la 17 august 2021.
Bună ziua.Am o dilema,eu lucrez la CEO Oltenia de 33 ani și am pus dosarul de pensionare pt legea 197/2021,mi-a venit respins în octombrie 2022,am dat în judecata și la TG Jiu am primit favorabil în iunie anul acesta cu drept de contestație al casei de pensie în 30 zile.Nedumerirea mea este,daca între timp primesc decizie de pensionare de la casa de pensi Gorj și ei fac recurs la Craiova unde acolo este riscul de a pierde recursul cu casa de pensi risc sa rămân fără servici și fără pensie? Va rog sa îmi răspundeți la acest mesaj.Va multumesc
Decizia de pensionare poate fi contestata in 45 de zile de la primire, la tribunal. Se judeca la CA Craiova, daca CJP face recurs.
Daca v-a fost respins dosarul de pensie, ramaneti in continuare salariata.