Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum un business angel investește în SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum un business angel investește în SRL?

Am o întrebare de modul în care un investitor îți poate finanța firma.
Să zicem că am un SRL cu capital social de 200 lei și am găsit un investitor în calitate de business angel care dorește să finațteze afacerea cu 100.000 euro. Astfel el devine asociat al acesteia prin aportul său în numerar la capitalul social al societăţii, respectiv, dobândire de părți sociale.
Ca să își mențină statutul de business angel, el poate primi maximum 49% din SRL-ul in care investeste. În ce mod are loc acest proces dacă aportul său social depășește pe al meu de sute de ori?
justastudent, utilizator