Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ca proprietar asociat într-o asociație de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ca proprietar asociat într-o asociație de proprietari ,legal ...

Ca proprietar asociat într-o asociație de proprietari ,legal pot participa la ședințele de comitet ? Care articol din Legea 196/2018 îmi permite ? Pentru transparență, ar trebui să mi se permită !
Legiuitorul nu a prevazut posibilitatea sau sintagma proprietar "asociat"
Conform disp L nr 196/2018 exista 2 variante proprietar si membru proprietar care este persoana care a semnat acord de asociere cu asociatia de proprietari,
Legiuitorul a prevazut reguli generale de respectat si aplicat d ecatre asociatiile de proprietari
Pentru situatii speciale,pentru indeparatea de suspiciuni,echipa manageriala a asociatiei de proprietari ,poate permite prezenta unui membru proprietar la sedinta comitetului executiv
Proprietar asociat...
Ce treaba ai mata dom Misu cu sedintele com. ex.?
Mare majoritate a proprietarilor, membri ai as. prop. nu vin la sedinte, nici daca-i convoci cu fanfara de la Dealu Mare...
Sedintele com. ex. se tin, de obicei o data pe luna, se intocmeste un PV, iar deciziile luate se afiseaza la avizier.
Ai o problema "deosebita", o scrii frumusel pe o foaie si o predai pentru inregistrare si astepti raspunsul.
Daca tii neaparat sa participi, discuti cu mb. com. ex. si daca ei sunt de acord, este bine, daca nu, astepti o alta AG si incearca sa candidezi la functia de mb. a com. ex. si ai rezolvato!
Succes!