Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Substante periculoase depozitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Substante periculoase depozitare

Buna ziua

Daca depozitez in casa substante periculoase dar legale si un hot sparge casa cand nu e nimeni in ea, intra in contact cu o substanta periculoasa si este vatamat grav sau moare, exista vre-o raspundere legala pt. proprietar ?
Despre ce fel de substante este vorba?
Se va efectua o expertiza tehnica judiciara pentru a se stabili gradul de periculozitate al substantei respective, dar si daca vatamarea/ moartea s-a datorat contactului/ consumului, etc. substantei respective.
In mod normal, nu se depoziteaza substante periculoase in locuinta. In functie de substanta, cu respectarea fisei tehnice de securitate a produslui respectiv, se pot depozita cantitati limitate (mentionate in fisa) pentru uz personal.
Vatamarea grava/ moartea poate fi datorata consumului unei substante toxice, drog, etc.
Ar fi vorba de acizi puternici sau baze tari, substante detinute in mod legal si in cantitati mici, dar totusi odata ajunse in contact cu ochii sau piele provoaca distrugeri grave deoarece sunt super corozive si dizolva matrialul organic. Un exemplu poate fi soda caustica, care se poate cumpara legal de la magazin. Ma intereseaza mai mult din punctul de vedere al raspunderii pt vatamarea hotului, dupa ce se constata ca substantele
Nu precizati scopul pentru care aveti nevoie sa depozitate aceste substante. Unele baze si acizi pot fi precursori pentru droguri. De ce v-ar calca hotii ? Vatamarea hotului va poate atrage raspunderea civila, penala, materiala. Rezulta din cercetarea care se va face la producerea evenimentului.
Pentru a produce ceva (legal este numai pe firma), in functie de cantitatile depozitate aveti nevoie de aviz ITM si politie. Daca sunt substante inflamabile si explozive va trebuie si aviz ISU.