Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in Romania? ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in Romania? Am masina ...

Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in Romania? Am masina din germania, dar vreau sa o folosesc doar cand sunt in Romania. Sunt obligat sa o inmatriculez in Romania dupa un anumit timp?
Multumesc.
Puteti circula cu ea, in Romania, 90 de zile :
Art. 82
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
(5) Persoanele care și-au stabilit domiciliul ori reședința în România pot să își înmatriculeze autovehiculele sau remorcile la autoritatea competentă pe raza căreia au domiciliul ori reședința, după caz.
[ link extern ]
Multumesc, si daca locuiesc doar in germania si o folosesc doar daca sunt in vacanta in Romania nu trebuie inmatriculat? ITP pot sa fac si in Romania?
Dacă o folosiți în vacanță, nu uitați de cele 90 de zile, părăsiți teritoriul României, pentru a nu depăși. Nu trebuie înmatriculată aici.