avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Perioada de circulare in Romania cu automobil ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Perioada de circulare in Romania cu automobil inregistrat in strainatate?

Buna ziua,

Am in folosinta un automobil inregistrat in Germania, cu asigurare valabila si itp valabil facute ambele tot in Germania.

Masina mi-a fost imprumutata de catre mama printr-un act de imprumut de folosinta, eu neavind dreptul de a o inregistra in Romania.

Vreau sa aflu care este perioada maxima cu care pot sa circul cu aceasta masina cu numere straine in Romania.

Am gasit un articol pe saitul vostru unde se spune ca aceasta perioada este de 90 de zile, dar articolul este din anul 2012.

S-a modificat ceva din 2012?
Cel mai recent răspuns: Stefan Plama , utilizator 15:21, 8 Octombrie 2020
Art. 82 din OUG 195/2002 actualizata
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
[ link extern ]
si daca ies din Romania, si intru inapoi in Romania, se incepe numaratoarea de la zero?


Stefan Plama a scris:

si daca ies din Romania, si intru inapoi in Romania, se incepe numaratoarea de la zero?

Nu.
cazul meu se incadreaza la capitolul (2) , nu la (4), pentru ca posesorul este mama, care are resedinta in Germania
Atunci fiti atent sa aveti asigurare valabila permanent.
Ultima modificare: Joi, 8 Octombrie 2020
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in romania? am masina ... alexa_187 alexa_187 Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in Romania? Am masina din germania, dar vreau sa o folosesc doar cand sunt in Romania. Sunt obligat sa o inmatriculez ... (vezi toată discuția)
Masina cu numar strain. carol52968 carol52968 Buna seara. Pot circula cu o masina inmatriculata in Ungaria, (daca am dubla cetatenie si rezidenta in Ungaria) fara sa o inmariculez in Romania? Masina este ... (vezi toată discuția)
Auto cu nr de spania , pot circula cu asigurare romaneasca in vederea inmatricularii ? adryanoo_boy adryanoo_boy Buna seara , am cumparat de curand o masina cu nr de spania definitive , itp valabil pana in 2020, asigurarea urmeaza sa expire. Am programat-o la RAR pe 7 ... (vezi toată discuția)