Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare obligatorie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare obligatorie?

Bună ziua, soțul meu lucrează în Norvegia și am vrea sa lase masina personala pe care o deține acolo, aici, in România. Cat timp am putea circula cu ea fără s-o înmatriculam aici? Precizez ca soțul are rezidenta acolo iar masina are numere de Norvegia, ITP ul și asigurarea evident, tot de acolo. Nu știm dacă masina va rămâne definitiv în Ro; este f posibil ca soțul sa mai plece cu ea acolo. Întrebarea este: dacă eu conduc masina aici și sotul este plecat, în baza rezidentei pe care o are putem circula liniștiți sau legea ne obliga sa înmatriculam masina chiar dacă, peste x timp aceasta se va întoarce în Norvegia? Mulțumesc anticipat.
CRISTINA555, utilizator
Articolul 82
............................
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
[ link extern ]

latka a scris:

Articolul 82
............................
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
[ link extern ]

De cele 90 de zile stiam . Intrebarea o punem pt ca soțul meu are reședință în Norvegia.
Ce nu ati inteles ? Nu are legatura resedinta , masina cu numere straine nu poate circula mai multe de 90 de zile consecutive in Romania. Dupa cele 90 de zile masina trebuie sa paraseasca teritoriul Romaniei.
latka, moderator