avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare obligatorie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare obligatorie?

Bună ziua, soțul meu lucrează în Norvegia și am vrea sa lase masina personala pe care o deține acolo, aici, in România. Cat timp am putea circula cu ea fără s-o înmatriculam aici? Precizez ca soțul are rezidenta acolo iar masina are numere de Norvegia, ITP ul și asigurarea evident, tot de acolo. Nu știm dacă masina va rămâne definitiv în Ro; este f posibil ca soțul sa mai plece cu ea acolo. Întrebarea este: dacă eu conduc masina aici și sotul este plecat, în baza rezidentei pe care o are putem circula liniștiți sau legea ne obliga sa înmatriculam masina chiar dacă, peste x timp aceasta se va întoarce în Norvegia? Mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Septembrie 2022
CRISTINA555, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:01, 29 Septembrie 2022
Articolul 82
............................
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
[ link extern ]


latka a scris:

Articolul 82
............................
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
[ link extern ]

De cele 90 de zile stiam . Intrebarea o punem pt ca soțul meu are reședință în Norvegia.
Ce nu ati inteles ? Nu are legatura resedinta , masina cu numere straine nu poate circula mai multe de 90 de zile consecutive in Romania. Dupa cele 90 de zile masina trebuie sa paraseasca teritoriul Romaniei.
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in romania? am masina ... alexa_187 alexa_187 Dupa cat timp trebuie inmatriculat masina in Romania? Am masina din germania, dar vreau sa o folosesc doar cand sunt in Romania. Sunt obligat sa o inmatriculez ... (vezi toată discuția)
Masina cu numar strain. carol52968 carol52968 Buna seara. Pot circula cu o masina inmatriculata in Ungaria, (daca am dubla cetatenie si rezidenta in Ungaria) fara sa o inmariculez in Romania? Masina este ... (vezi toată discuția)
Perioada de circulare in romania cu automobil inregistrat in strainatate? Stefan Plama Stefan Plama Buna ziua, Am in folosinta un automobil inregistrat in Germania, cu asigurare valabila si itp valabil facute ambele tot in Germania. Masina mi-a fost ... (vezi toată discuția)