Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi comasate 2 dosare penale ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi comasate 2 dosare penale ?

Buna seara,

Raspunsul este DA. Doua dosare penale pot fi reunite. In unele cazuri, organul judiciar este chiar obligat sa reuneasca dosarele (vedeti art. 43 alin. (1) din Codul de Procedura Penala). Va las mai jos intregul articol din cod.

Art. 43: Reunirea cauzelor

(1) Instanţa dispune (obligatoriu) reunirea cauzelor în cazul infracţiunii continuate, al concursului formal de infracţiuni sau în orice alte cazuri când două sau mai multe acte materiale alcătuiesc o singură infracţiune.
(2) Instanţa poate (facultativ) dispune reunirea cauzelor, dacă prin aceasta nu se întârzie judecata, în următoarele situaţii:
a) când două sau mai multe infracţiuni au fost săvârşite de aceeaşi persoană;
b) când la săvârşirea unei infracţiuni au participat două sau mai multe persoane;
c) când între două sau mai multe infracţiuni există legătură şi reunirea cauzelor se impune pentru buna înfăptuire a justiţiei.
(3) Dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile şi în cazurile în care în faţa aceleiaşi instanţe sunt mai multe cauze cu acelaşi obiect.

Luați legătura cu un avocat care vă poate oferi consultanță în cazul dvs.!

O seară frumoasă!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat