Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum pot achita terapia prin asociatie?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum pot achita terapia prin asociatie?

Buna seara! Am infiintat un ong pentru a sustine terapia fetitei mele diagnosticate cu autism. Cum pot achita terapia prin asociatie? Mentionez ca am strans formulare 230 si am primit si sponsorizari. Multumesc!
george-neagu, moderator
conform legii oricine poate face in mod valabil plata pentru alta persoana, deci puteti plati direct furnizorilor de bunuri sau servicii necesare, si face contract de donatie intre ONG si fetita reprezentata prin Dvs. sau cu Dvs. in acest sens. INSA ar fi bine sa fie si in conducerea ONG-ului si printre membri si alte persoane, si sa nu fie fetita singura beneficiara, ca in ultimii ani autoritatile dau interpretari mai stricte unor texte legale ref. conflicte de interese etc. Parintii avand obligatii de intretinere si ingrijire copil, daca ONG condus de Dvs. sa da donatii Dvs. ar putea sa se puna problema ca ONG=ul nu mai respecta cerinta de a nu functiona in beneficiul PATRIMONIAL al membrilor....