Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare student din Republica Moldova
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare student din Republica Moldova

Buna ziua,

Societatea ar vrea sa angajeze un student din Republica Moldova care are "permis de sedere temporara, student drept de munca" in Romania. Intrebarea mea este daca putem sa ii facem contract de munca cu norma intreaga/partial? Cu ce salariu ar trebui sa il incadram? Care ar fi procedura de intocmire a unui contract de munca pentru o persoana din Republica Moldova?
Multumesc!
Elena Andreea, administrator
Cu maxim 4 ore/zi se va face c.i.m. ... minim salariu brut pe tara ... cetățenii din Republica Moldova, pot fi încadrați în muncă pe teritoriul României cu contract individual de muncă cu normă întreagă, pe o perioadă de maximum 9 luni într-un an calendaristic, fara obținerea avizului de angajare pentru încadrarea în muncă pe teritoriul României a străinilor
multumesc ...sa inteleg ca angajararea norma maxima 4 ore/zi la un salariu brut de 2550 lei...nu se face proportional?

adica la 4 ore /zi sa fie un salariu brut de 1275 lei ?
Corect, la 4 ore /zi ....un salariu brut de 1275 lei ..