Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Este legal sa ai o exploatatie de 26 de vaci adulte in ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Este legal sa ai o exploatatie de 26 de vaci adulte in interiorul ...

Este legal sa ai o exploatatie de 26 de vaci adulte in interiorul localitatii ?
Adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare (de cel mult 5 capete porcine şi 5 capete bovine) se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului sau disconfort vecinilor.
Potrivit art. 11 din acest ordin distanţele minime de protecţie sanitară între teritoriile protejate şi unităţile care produc disconfort şi riscuri asupra sănătăţii populaţiei, cum sunt si fermele de bovine, sunt:
– Ferme şi crescătorii de taurine, între 6–50 capete: ………… 50 m
– Ferme şi crescătorii de taurine, între 51–200 capete: …….. 100 m
– Ferme şi crescătorii de taurine, între 201–500 capete: …… 200 m
– Ferme şi crescătorii de taurine, peste 500 de capete: …….. 500 m
– Platforme pentru depozitarea dejecţiilor animale din exploataţiile zootehnice, platforme comunale: …….. 500 m