Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de notorietate persoana decedata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de notorietate persoana decedata

Declaratie de notorietate

Declaratia de notorietate privind numele sub care era cunoscuta o alta persoana in societate - de fapt, persoana in cauza a aparut dupa o anumita varsta in acte cu porecla dobandita in timpul vietii, inclusiv in certificatul de deces - poate fi data de o ruda de gradul I, respectiv nepoata persoanei pentru care se da declaratia? Este neaparat nevoie de doua persoane care sa dea declaratia? Si daca da, este posibil ca cei doi martori sa dea declaratia in orase diferite? Mentionez ca persoana pentru care se solicita declaratia e decedata de 60 de ani, asa incat exista putine persoane in viata care sa o mai fi cunoscut personal.
Marinara, utilizator
Nu poate fi data de rude, acestea fiind subiective și direct interesate
Ideea declarației de notorietate este sa fie data de oamenii din aceeași comunitate, care știau ca in satul/comuna X, defunctei Daniela i se spunea Dănuța.
Or, cum poate declara un om din alt oraș?
Fiindca in 60-70 de ani oamenii care au cunoscut-o la un moment dat in cursul vietii pe persoana in cauza se mai pot muta dintr-un oras in altul.
Si nu toate rudele sunt direct interesate in speta in cauza.

raluk0207 a scris:

Nu poate fi data de rude, acestea fiind subiective și direct interesate
Ideea declarației de notorietate este sa fie data de oamenii din aceeași comunitate, care știau ca in satul/comuna X, defunctei Daniela i se spunea Dănuța.
Or, cum poate declara un om din alt oraș?

Orice ruda este interesata.
Orice ruda declara în favoarea situației pentru ca...este ruda.
Dacă au trecut 60-70 de ani, de ce nu a fost rezolvata problema numelui in tot acest timp?
De ce nu si-a rezolvat problema defuncta însăși, pe timpul cât trăia?
Nu va supărați, dar stați asa zeci de ani, apoi va plângeți ca nu găsiți martori.
Defunctul nascut un 1880 si decedat in 1960 nu a avut nicio problema in timpul vietii sale in ceea ce priveste preluarea poreclei pe acte de la un moment dat incolo. Toata comunitatea - satul - il stia sub ambele nume. A fost o trecere graduala in actele inca existente, de la numele propriu-zis, apoi dublarea numelui cu porecla, ca in final sa ramana doar porecla. Luandui-se tot pamantul de catre comunisti si fiind trimis si la Canal, nu a mai avut de lasat nimic copiilor. Deci n-a fost nicio problema ca avea alt nume la deces. Dupa revolutie cand s-au retorcedat proprietatile, mostenitorii au revendicat ceea ce avusese tatal si bunicul lor. Nu au fost nici atunci niciun fel de probleme la consiliul judetean, fiindca exista alte acte de stare civila si de proprietate prin care s-a putut dovedi ca defunctul a fost cunoscut sub acele 2 nume. S-au restituit pamanturi, proprietati in baza acelor acte. Pentru o parte de pamanat care urmeaza a se primi sub forma de despagubiri (fiindca in acel loc mafia a fost mai mare si pamantul a ‘disparut’…), dosarul a fost trimis de consiliul judetean la Bucuresti la ANRP unde se cer din nou, dupa 30 de ani de la inceperea formalitatilor, ALTE ACTE, care nu au fost niciodata solicitate nici de instantele judecatoresti, nici de consiliul judetean care a emis titlurile de proprietate pe parte din mostenire. A-i cere mamei mele de 82 de ani declaratie de notorietate pentru bunicul nascut in secolul 19! desi exista atat acte care atesta clar filiatia, fiica - mama - bunic, cat si acte de proprietate oficiale recente in care ea este numita ‘mostenitoarea’ bunicului este rea vointa. Birocratizarea care te sugruma si te face sa renunti la a-ti mai cere drepturile. Probabil ca daca fac un drum pana in satul bunicului mai exista o sansa sa gasesc doi localnici de 90-95 de ani care sa il fi cunoscut personal…

raluk0207 a scris:

Orice ruda este interesata.
Orice ruda declara în favoarea situației pentru ca...este ruda.
Dacă au trecut 60-70 de ani, de ce nu a fost rezolvata problema numelui in tot acest timp?
De ce nu si-a rezolvat problema defuncta însăși, pe timpul cât trăia?
Nu va supărați, dar stați asa zeci de ani, apoi va plângeți ca nu găsiți martori.

Nu s-au facut astfel de declaratii cand ati dezbatut succesiunea dupa bunicul? Ca presupun ca nu s-a dezbatut la deces ci abia dupa 1989. Stiu ca se cereau si poate regasiti declaratii mai vechi la notarul unde ati dezbatut. Ar mai fi o idee sa cereti la starea civila un document care sa ateste schimbarea graduala a numelui dar nu stiu ce si cat vor intelege cei de la starea civila avand in vedere ca nu sunt prea bine pregatiti