avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua,în timp ce-mi desfășurăm activitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua,în timp ce-mi desfășurăm activitatea profesională ...

Buna ziua,în timp ce-mi desfășurăm activitatea profesională în timpul programului de lucru,o persoană m -a fotografiat și a postat fotografia pe facebook adăugând comentarii cu acuzații false în termeni jignitor,evident fără acordul meu.Va rog frumos sa -mi spuneti daca pentru aceasta fapta se poate răspunde în fața Instanței Judecătorești,va multumesc,astept raspuns!
Puteti formula o actiune civila prin care sa solicitati daune morale,taxa de timbru este de doar 100 lei indiferent de cuantumul daunelor solicitate.Este recomandat sa angajati av pt a motiva cererea in drept si in fapt pt a face dovada prejudiciului adus etc.
Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Atentie! dvs trebuie sa dovediti ca acuzatiile sunt false si ca termenii sunt jignitori
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:
Este recomandat sa angajati av pt a motiva cererea in drept si in fapt pt a face dovada prejudiciului adus etc.
Buna ziua,

Poate fi antrenata raspunderea civila delictuala, pentru prejudiciul cauzat.

Reteaua de socializare www.facebook.com a fost definitiva ca fiind parte din spatiul public.

Asadar, puteti solicita despagubiri morale, pentru defaimarea dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulte si jigniri pe o retea de socializare popecsu popecsu As dori sa stiu daca insultele si jignirile publice pe o retea de socializare pot fi sanctionate si cum. (vezi toată discuția)
O intrebare simpla ! codrutz2007 codrutz2007 Buna seara ! Pot sa fiu pedepsit într-un fel anume cu un proces sau un dosar penal dacă strig la o persoana ca fura ca e un hot sau să-i scriu ca fura si ... (vezi toată discuția)
Comentarii jignitoare pe facebook Adriana daniela Ciobanu Adriana daniela Ciobanu Buna ziua.Am fost jignita in toate feluriile de fostul concubin pe fb lui personal(pe pagina lui).nu o singura data..de mai multe ori. unde ma pot adresa?si la ... (vezi toată discuția)