Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19%

Buna ziua.
Am o intrebare legata de imobiliare si noul cod fiscal (aplicabil de la 1 ianuarie 2023).

Am urmatorul scenariu:
-in 2018 s-a achizitionat un apartament sub 450k ron (deci platit TVA 5%)
-in 2022 se plateste avansul pentru un apartament cu o valoare sub 450k ron, dar la limita. Deci momentan se incadreaza la 5%.

Daca in '23/'24, cand se va termina imobilul si se va semna contractul de vanzare-cumparare, creste euro si in final se depaseste 450k ron:
1. va ramane tot 5% la semnarea contract V-C?
2. daca 1. se indeplineste (dar si daca nu), si presupunand ca legislatia ramane neschimbata, daca in viitor se va dori achizitionarea unui ap. intre 450k ron si 600k ron, se va putea beneficia de 5% TVA pentru el (fiind primul ap. care are pretul intre 450k si 600k)?

Multumesc.
1. cota de 5% se aplica daca la momentul livrarii apart ( contractul autentic ) se indeplinesc conditiile , adica sub 450.000 lei . Deci daca euro creste nu mai indepliniti conditiile dar puteti opta ca sa fie primul sub 600.000 lei .Daca nu va fi cu 19% .

2. Daca in viitor vreti sa cumparati inca unul sub 600.000 cu 5% e ok pt ca e primul .
Buna ziua, conform celor menționate in Monotorul Oficial, dacă pana la data de 31.12.2023 se semnează un antecontract de vânzare cumpărare și se plătește un avans, anul viitor se va achita un TVA de 5% dacă imobilul are o suprafața de maxim 120 mp utili și valoare sub 450.000 lei sau dacă are o suprafața de maxim 120 mp utili, are o valoare între 450.000 lei și 700.000 lei și nu a mai fost achiziționat alt apartament cu TVA de 5%. Cu alte cuvinte pe teu acele apartamente pentru care se semnează o promisiune de vânzare cumpărare la notar și se plătește avansul pana la sfârșitul anului, rămân valabile condițiile actualului cod fiscal.