Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare act vânzare imobil de către moștenitori.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare act vânzare imobil de către moștenitori.

În ce condiții se poate ataca un act de vânzare cumpărare imobil? O verișoara a vândut apartamentul în care locuia, acum 7 luni, și a decedat săptămâna trecută. Eu și sora mea, suntem singurele rude. Am înmormântat - o, și acum vrem sa dezbatem moștenirea, deoarece avem un loc de veci comun, unde sunt îngropate mamele noastre. Am aflat ca a vândut apartamentul, (deși avea dese internări la psihiatrie), fără știrea nimanui. Moartea ei a fost suspecta, apartamentul sigilat de politie. Acum, s-a prezentat la politie actualul proprietar, sa ceara cheile. Ce pași trebuie urmați, pentru a afla în ce condiții a fost făcută vânzarea, cum a fost plătit apartamentul... La notar, sau la un avocat? Nu putem lua legătura cu actualul proprietar... actele decedatei sunt în apartament, în care locuia în continuare. Eu am organizat inmormantarea și dețin doar certificatul de deces, după ce am mers la notar sa declar(și sa demonstrez) ca sunt singura ruda și ma ocup de tot. Vânzarea pare suspecta, s-a făcut la 3 luni după moartea mătușii, pe care tot eu am înmormântat-o. Verișoara a făcut repede succesiunea, fără a avea certificatul de deces al mătușii, care este la mine... Probabil a cerut altul, dar ea nu știa sa facă lucrurile astea. Unde ma pot adresa?
mimi88, utilizator
daca aveti dovezi ca nu s-a platit pretul sau ca vanzatorul nu era sanatos la minte.
"ea nu știa sa facă lucrurile astea"
Pe ce se bazeaza afirmatia? Nu spuneti ca o ingrijeati. Se intretinea singura.
A facut repede succesiunea. A stiut cum. A vandut un apartament pentru care trebuiau duse niste acte la notar. A stiut cum.
Ce inseamna "cum a fost plătit apartamentul"? Nu se mai plateste nimic cash. Dumneavoastra nu stiti asta.
Internarile la psihiatrie nu sunt numai pentru cei care nu mai sunt responsabili. Daca ar fi asa, toti betivii si toti drogatii ar fi decazuti din drepturi. L-a vandut fara stirea nimanui? Era bunul sau propriu, nu trebuia sa ceara voie la cineva.
Poate a vandut apartamentul (asa de repede) pentru ca se stia cu alta boala grava. Poate l-a vandut cu drept de uzufruct daca a continuat sa locuiasca acolo. Nu ati stiut nimic despre ea dar acum va grabiti sa-i luati presupusa mostenire. Ce mai stiti despre verisoara dumneavoastra in afara de faptul ca avea un apartament pe care il doriti?
Va grăbiți cu presupunerile. Știu ca eu am îngropat-o, și pe ea și pe mama ei, care îmi era mătușa, știu ca au murit în condiții ciudate... mama ei a murit în cada, dar avea o vârstă, în schimb ea a murit la 48 de ani, fără sa aibă alte boli... Nu vreau bani, am destui, vreau sa știu ca nu și-a bătut joc de ea cineva. Dacă a vândut în cunoștință de cauză, foarte bine, era dreptul ei. Dar a făcut succesiunea și a vândut în 3 luni după moartea mamei, deși certificatul de deces al mamei sale era la mine. Și în condițiile în care eu le mai trimiteam bani de mâncare.,deci ea nu avea banii pt succesiune. Eu am pus o întrebare pentru cei care sunt în domeniul juridic, nu ca să ma judece cineva. În rest, va urez numai bine.

964857 a scris:

"ea nu știa sa facă lucrurile astea"
Pe ce se bazeaza afirmatia? Nu spuneti ca o ingrijeati. Se intretinea singura.
A facut repede succesiunea. A stiut cum. A vandut un apartament pentru care trebuiau duse niste acte la notar. A stiut cum.
Ce inseamna "cum a fost plătit apartamentul"? Nu se mai plateste nimic cash. Dumneavoastra nu stiti asta.
Internarile la psihiatrie nu sunt numai pentru cei care nu mai sunt responsabili. Daca ar fi asa, toti betivii si toti drogatii ar fi decazuti din drepturi. L-a vandut fara stirea nimanui? Era bunul sau propriu, nu trebuia sa ceara voie la cineva.
Poate a vandut apartamentul (asa de repede) pentru ca se stia cu alta boala grava. Poate l-a vandut cu drept de uzufruct daca a continuat sa locuiasca acolo. Nu ati stiut nimic despre ea dar acum va grabiti sa-i luati presupusa mostenire. Ce mai stiti despre verisoara dumneavoastra in afara de faptul ca avea un apartament pe care il doriti?

Nu vreau bani, am destui, vreau sa știu ca nu și-a bătut joc de ea cineva

Și atunci ce importanta mai are pentru dvs ce a făcut și a dres o verișoara, care e la 2m sub pământ?