avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua

intrebarea mea este urmatoarea:

daca bunica sotului meu face un testament in care -i lasa stranepoatei(minora) ei(copilul nostru) un apartament acest testament poate fi atacat?


multumesc
Cel mai recent răspuns: Moldovan Kristina tunde , utilizator 10:19, 28 Ianuarie 2024
da.
imi place raspunsul doamnei avocat carmenmur :"da". B-)

se poate incheia un act de vanzare-cumparare, indicandu-se procuratorii de fonduri pentru minor.
minorul va trebui sa fie reprezentat.
si testamentul /donatia isi gaseste aplicabilitate in acest caz, cu conditia sa nu existe mostenitori rezervatari.
Testamentul este atacabil daca bunicul trece peste un fiu/fiica de-a lui prin acest testament.

Cu stima,
av. Oana Toader
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2010
ContSters20980, utilizator
si daca exista si alti mostenitori , dupa 4-5 ani pot sa atace testamentul?
buna ziua!
testamentul poate fi atacat de catre mosteniorii rezervatari in termen de 3 ani de la data decesului defunctului, cerand reductiunea liberalitatilor excesive.
mai pot cere constatarea nulitati relative tot intr-un termen de 3 ani de la data de decesului de ex pt lipsa discernamantului...etc

Alte discuții în legătură

Mostenire pedrosolitar pedrosolitar Bunica fostei mele sotii a donat casa si tot ce avea unui nepot de verisoara, exluzand-o pe fiica si nepoata ei. In situatia data ce se poate face? (vezi toată discuția)
Un testament se poate ataca in instanta? truscalaurentiu truscalaurentiu Buna ziua! Am un unchi care a facut testament ca doreste sa imi lase o casa la tara. Persoana in cauza are 2 copii care nu sunt in tara. Intrebarea este daca ... (vezi toată discuția)
Testatment capdesifon capdesifon poate fi atacat un testament legalizat la notariat? (vezi toată discuția)