avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Salutare, Am un credit facut in 2018 la Simplu Credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Salutare, Am un credit facut in 2018 la Simplu Credit IFN la ...

Salutare,

Am un credit facut in 2018 la Simplu Credit IFN la care anul trecut a fost declarata scadenta anticipata. Momentan avem o intelegere de plata dar ratele cresc la 6 luni si nu stiu cat le voi mai putea plati. Ei nu sunt de acord cu o noua intelegere(rate mai mici). Intrebarea mea ar fi : avand in vedere ca la contractarea creditului am avut un comision de analiza dosar de 999 Ron + 99 Ron/comision de administrare in fiecare luna (timp de vreo 4 ani) daca merg in instanta cu ei as putea sa recuperez acesti bani, sau ma rog, sa se scada din soldul creditului? Mentionez ca timp de un an, intre 2020-2021, nu am platit deloc din cauza unor probleme, timp in care nu m-a contactat nimeni de la ei. Vreau sa platesc soldul ramas dar in conditii mai umane ca sa spun asa.

Multumesc!
Buna ziua,

Daca spuneti ca ratele cresc constant, este de analizat ce determina cresterea ratei si daca se poate pune in discutie o eventuala clauza abuziva/ cost abuziv care determina aceasta crestere a ratei.

Inteleg ca v-ar interesa o actiune privind constatarea caracterului abuziv al clauzelor privind comisionul de administrare si comisionul de analiza si restituirea acestor sume de bani. In privinta caracterului abuziv al acestor clauze, acest aspect se apreciaza de instanta de judecata prin coroborare cu celelalte clauze contractuale. Din practica judecatoreasca va pot spune ca in unele dosare s-a apreciat ca aceste clauze prezinta caracter abuziv, in alte dosare s-a apreciat ca nu sunt clauze abuzive.

Totodata, ramane de analizat daca urmare a angajamentului de plata pe care l-ati incheiat se mai poate pune in discutie caracterul abuziv al clauzelor contractuale sau daca se poate contesta angajamentul de plata din perspectiva eventualelor clauze abuzive.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea


Cresc din 6 in 6 luni conform conventiei. Am deja o poprire pe salariu de 2 ani, dar cu care termin in 1 an de zile si automat pot inchide si dosarul lor in 2 ani. Am nevoie de o rata mai mica timp de un an pentru ca deja 1/3 din salariu e poprit si 1/3 se duce pe chirie si facturi. In plus, de anul trecut stim cu totii ce scumpuri au fost si vor fi. Conventia actuala e pana in 2025, azi dimineata le-am scris si astept un raspuns din partea lor. Eu le cer doar putin timp pt. a rezolva lucrurile amiabil.

In caz contrar probabil dosarul se duce la executare si da, ma interesa sa stiu daca ma pot folosi de clauzele abuzive pentru a ataca executarea si a o anula.
Si ar mai fi o chestie, la care nu am raspuns si poate ma puteti lamuri. Cand am facut creditul, functionarul a folosit niste date false pentru a trece creditarea. Nu a mentionat faptul ca stau in chirie, a fosolit datele nush cui unde a trecut el ca locuiesc. Practic aveam grad de indatorare peste 60% cu rata de 800 lei + chirie + rata lor de 400-500 lei dintr-un salariu de 2300 Ron. E legal asa ceva...modul in care mi-au acordat creditul? Era evident ca urmeaza problemele la plati. Greseala mea ca am acceptat un asemenea imprumut o scoatem din schema, multi semneaza fara sa gandeasca pe moment.

Buna ziua,

Cresc din 6 in 6 luni conform conventiei. Am deja o poprire pe salariu de 2 ani, dar cu care termin in 1 an de zile si automat pot inchide si dosarul lor in 2 ani. Am nevoie de o rata mai mica timp de un an pentru ca deja 1/3 din salariu e poprit si 1/3 se duce pe chirie si facturi. In plus, de anul trecut stim cu totii ce scumpuri au fost si vor fi. Conventia actuala e pana in 2025, azi dimineata le-am scris si astept un raspuns din partea lor. Eu le cer doar putin timp pt. a rezolva lucrurile amiabil.

In caz contrar probabil dosarul se duce la executare si da, ma interesa sa stiu daca ma pot folosi de clauzele abuzive pentru a ataca executarea si a o anula.
Si ar mai fi o chestie, la care nu am raspuns si poate ma puteti lamuri. Cand am facut creditul, functionarul a folosit niste date false pentru a trece creditarea. Nu a mentionat faptul ca stau in chirie, a fosolit datele nush cui unde a trecut el ca locuiesc. Practic aveam grad de indatorare peste 60% cu rata de 800 lei + chirie + rata lor de 400-500 lei dintr-un salariu de 2300 Ron. E legal asa ceva...modul in care mi-au acordat creditul? Era evident ca urmeaza problemele la plati. Greseala mea ca am acceptat un asemenea imprumut o scoatem din schema, multi semneaza fara sa gandeasca pe moment.

As vrea sa stiu, in procente, din exp. d-voastra, ce sanse am sa anulez o executare silita.

Un lucru e clar, eu vreau sa platesc toata datoria. Nici nu ma intereseaza sa recuperez clauzele abuzive, vreau doar flexibilitate la plati timp de 1 an.
Modalitatea de efectuare a documentatiei contractuale, coroborata cu alte probe, pot constitui un motiv in plus pentru formularea unei actiuni in constatarea caracterului abuziv.

Actiunea in constatarea caracterului abuziv al clauzelor este imprescriptibila, gandidu-ma din aceasta perspectiva nu vad de ce nu ati putea formula actiunea chiar dupa declararea scadentei anticipate a creditului, aspect des intalnit in practica mai ales in cadrul contestatiilor la executare.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot cere nulitate contract sau doar anulare executare silita? Chestiuta Chestiuta Buna ziua, Am depus o contestatie la executere silita, dar studiind mai bine actele, am constatat ca in contractul de credit exista 2 valori diferite ale DAE ... (vezi toată discuția)
Scadenta anticipata razvan22 razvan22 Buna ziua.am un credit la un ifn si am intarziat 4 luni la.plata ratelor iar in data de 07 august am discutat cu cei de la departamentul plati ca o sa achit ... (vezi toată discuția)
Contestatie clauze abuzive. buna ziua, intr-un dosar executional ... emilAAA emilAAA Contestatie clauze abuzive. Buna ziua, Intr-un dosar executional pe rol pentru un titlu constand in credit bancar, cum se pot elimina clauzele abuzive din ... (vezi toată discuția)