Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, pentru o persoana cu dubla cetatenie Ro si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, pentru o persoana cu dubla cetatenie Ro si USA, de ...

Buna ziua, pentru o persoana cu dubla cetatenie Ro si USA, de origine romana, stabilit a de multa vreme in USA, unde are serviciu si locuinta, in Ro venind doar in concedii, unde e considerat domiciliu si unde resedinta? Acest cetățean solicita program de vizitare minor ce traieste in Ro la adresa sa din Ro, unde de fapt vine in concedii si unde locuieste permanent doar bunicul copilului. Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
In ceea ce priveste custodie/vizita minor ... jurisdictia se stabileste in functie de resedinta/domiciliul copilului minor. Numai in niste situatii extraordinare o instanta din SUA s-ar putea pronunta intr-o astfel de speta.

In vederea stabilirii pensiei de intretinere, alta poveste. Prin Conventia de la Haga (implementata in SUA printr-un act numit UIFSA) puteti formula o cerere pt stabilire pensie direct intr-un tribunal din SUA, chiar daca minorul nu are resedinta/domiciliu in SUA. In cazul in care obtineti o hotarare in Romania, aceasta poate fi executata prin Ministerul Justitiei, Departamentul Cooperare judiciara internationala....
c123456, utilizator