Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua .Am avut un conflict cu o colega de munca si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua .Am avut un conflict cu o colega de munca si am fost ...

Buna ziua .Am avut un conflict cu o colega de munca si am fost obligat sa imi dau demisia , ca daca nu imi desfacea contratul de munca indisciplinar.Nu mi se normal ca din cauza la o colega de servici sa te dea afara.As putea sa le fac reclamatie la itm , sau sa-i dau in judecata.

Nu v-a dat nimeni afara, dvs. v-ati dat demisia. Demisia este ceva voluntar, personal. Nu trebuia sa va dati demisia, nu va putea obliga nimeni.
Daca va desfaceau contractul de munca puteati face demersuri ulterioare.
Daca v-ati dat demisia, ce reclamati la ITM ? Daca ajungeti in instanta firma va sustine ca dvs. v-ati dat demisia.
V-au obligat sa va dați demisia?
Da.Conflictul era de multe luni dar tot timpul eu nu eram crezut si o ridicau tot pe ea in slavii.O spus ca pe ea nu o da afara mai bine ma da pe mine

Cornel Vasile a scris:

V-au obligat sa va dați demisia?

1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.