Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea cadastrului si a publicitatii imobiliare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea cadastrului si a publicitatii imobiliare

BUNÃ,VÃ ROG SÃ MÃ LÃMURIŢI DACÃ SE POATE CU PRIVIRE LA art 20 şi art 22lit a din legea cadastrului si a publicitatii imobiliare şi art 49 tot din această lege.
ce va intereseaza? mai exact.
ART. 20
(1) Dreptul de proprietate şi celelalte drepturi reale asupra unui imobil se vor înscrie în cartea funciară pe baza actului prin care s-au constituit ori s-au transmis în mod valabil.
(2) Drepturile reale se sting numai prin înscrierea radierii lor din cartea funciară, cu consimţământul titularului dreptului; acest consimţământ nu este necesar dacă dreptul se stinge prin moartea titularului dreptului sau prin împlinirea termenului arătat în înscriere; dacă dreptul ce urmează să fie radiat este grevat în folosul unei persoane, radierea se va face cu păstrarea dreptului acestei persoane.
(3) Hotărârea judecătorească definitivă şi irevocabilă sau, în cazurile prevăzute de lege, actul autorităţii administrative va înlocui acordul de voinţă cerut în vederea înscrierii drepturilor reale, dacă sunt opozabile titularilor.
ART. 22
Înscrierea unui drept se poate efectua numai:
a) împotriva aceluia care, la înregistrarea cererii sale, era înscris ca titular al dreptului asupra căruia înscrierea urmează să fie făcută;
b) împotriva aceluia care, înainte de a fi înscris, şi-a grevat dreptul, dacă amândouă înscrierile se cer deodată.
ART. 49
Dacă se constată că cererea de înscriere în cartea funciară nu întruneşte condiţiile legale, se va respinge printr-o încheiere motivată. Despre respingerea cererii se va face menţiune în registrul de intrare, în dreptul înregistrării acesteia, precum şi în cartea funciară.

daca doriti sa va ajutam ar trebui sa ne spuneti ce anume va intereseaza, situatia concreta cu care dvs va confruntati.