Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot intabula ce mi s-a respins?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot intabula ce mi s-a respins?

.......Documentatia cadastrala anexata cererii a fost intocmita pentru intabularea dreptului de proprietate in favoarea numitei.....pentru terenul in suprafata de 4300 mp ,nr cad nou atribuit 13036 format din nr.top nou 387/2 in suprafata de 2537 mp si nr top nou 388/2 in suprafata de 1763 mp.
In urma intabularii dreptului de proprietate conform actelor anexate,proprietatea proprietarilor tabulari,s-ar reduce imobilul in natura<teren in suprafata de 8371 mp>.
Potrivit prevederilor art.20 si art 22 lit a din legea nr 7/1996 republicata ,drepturile reale se sting numai prin inscrierea radierii lor in cartea funciara,cu consimtamantul titularului dreptului,iar inscrierea unui drept se poate efectua numai aceluiacare,la data inregistrarii cererii sale,era inscris ca titular al dreptului asupra caruia inscrierea urmeaza sa fie facuta,astfel inscrierea solicitata nu e opozabila proprietarilor tabulari actuali.
Fata de prevederile art 49 din legea nr 7/1996 cu modificarile desi completarile de ulterioare,pentru motivele de mai sus dispune respingerea cererii pentru nerespectarea prevederilor art 20 alin 2,art 22 lit a si 48 alin 1 lit b din legea nr 7/1996.

deci poate cineva sa-mi explice asa''BABESTE '' cum se spune ce inseamna asta?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Daca va considerati nedreptati printr-o incheiere de respingere a oricari inscrieri solicitata OJCPI, atunci faceti plangere la instanta competenta si solicitati sa se pronunte o hotarare prin care sa vi se intabuleze dreptul de proprietate
obligatoriu trebuie sa faceti contestatie impotriva incheierii de intabulare.