avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot intabula ce mi s-a respins?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot intabula ce mi s-a respins?


.......Documentatia cadastrala anexata cererii a fost intocmita pentru intabularea dreptului de proprietate in favoarea numitei.....pentru terenul in suprafata de 4300 mp ,nr cad nou atribuit 13036 format din nr.top nou 387/2 in suprafata de 2537 mp si nr top nou 388/2 in suprafata de 1763 mp.
In urma intabularii dreptului de proprietate conform actelor anexate,proprietatea proprietarilor tabulari,s-ar reduce imobilul in natura<teren in suprafata de 8371 mp>.
Potrivit prevederilor art.20 si art 22 lit a din legea nr 7/1996 republicata ,drepturile reale se sting numai prin inscrierea radierii lor in cartea funciara,cu consimtamantul titularului dreptului,iar inscrierea unui drept se poate efectua numai aceluiacare,la data inregistrarii cererii sale,era inscris ca titular al dreptului asupra caruia inscrierea urmeaza sa fie facuta,astfel inscrierea solicitata nu e opozabila proprietarilor tabulari actuali.
Fata de prevederile art 49 din legea nr 7/1996 cu modificarile desi completarile de ulterioare,pentru motivele de mai sus dispune respingerea cererii pentru nerespectarea prevederilor art 20 alin 2,art 22 lit a si 48 alin 1 lit b din legea nr 7/1996.


deci poate cineva sa-mi explice asa''BABESTE '' cum se spune ce inseamna asta?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:27, 27 Mai 2011
Daca va considerati nedreptati printr-o incheiere de respingere a oricari inscrieri solicitata OJCPI, atunci faceti plangere la instanta competenta si solicitati sa se pronunte o hotarare prin care sa vi se intabuleze dreptul de proprietate
obligatoriu trebuie sa faceti contestatie impotriva incheierii de intabulare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu mi s-a aprobat intabularea la tot terenul mostenit? ionut daniel ionut daniel Buna ziua,am mostenit un teren de o suprafata de 12700 mp din care 1000 mp curti contructii si .,din care OCOT a aprobat dupa succesiune pentru intabulare ... (vezi toată discuția)
întabulare liamic43 liamic43 Având întabularea efectuată în C.F, după parcurgerea procedurii necontencioase, cea care a fost valabilă pâna în iulie 2011(resp.O.134/2009, ... (vezi toată discuția)
Diferenta suprafata in acte si din masuratori ghitaiulia2000 ghitaiulia2000 Buna ziua. Doresc sa cumpar o casa cu teren, dar diferenta intre suprafata din acte si cea din masuratori este foarte mare (cam 70% in plus). Mentionez ca ... (vezi toată discuția)