Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La asociația de proprietari avem mari probleme cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La asociația de proprietari avem mari probleme cu președintele ...

La asociația de proprietari avem mari probleme cu președintele de asociație care comite abuzuri foarte grave. Am votat schimbarea, dar acesta a fugit din sala de ședință cu listele de prezență. Face lucrări de acoperișuri, fără acceptul locatarilor, cu societăți fantomă, neautotizate, fără a respecta legile; lucrările sunt și de proastă calitate iar unii proprietari au acționat în instanță. Președintele a mai înființat o nouă asociație, iar acum păstorește două asociații. Asociațiile sunt constituite într-un mod fraudulos. Deși toți proprietarii deținem apometre, metrologite conform normelor în vigoare, acum trebuie să plătim o datorie de 8 miliarde la asociație in urma unui proces cu furnizorul de apă.
Spun că ar fi fost niște pierderi prin 2010÷2013. Abaterile sunt numeroase. La un moment dat am făcut o Adunare generală, unde am votat un nou Comitet Executiv, dar acesta nu a fost acceptat.
Cum ne sfătuiți să procedăm?
Am votat schimbarea, dar acesta a fugit din sala de ședință cu listele de prezență

Conform disp L nr 196/2018,ordinea de zii,discutiile din cadrul adunarii generale se consemneaza in registrul unic al adunarilor generale
Face lucrări de acoperișuri, fără acceptul locatarilor, cu societăți fantomă, neautotizate, fără a respecta legile;

Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari este reprezentata de catre echipa mangeriala presedinte ,comitet executiv,administrator ,cenzor/comisia de cenzori-fiecare cu atributii legal stabilite
Cenzorul/comisia de cenzori detine autoritatea si competenta sa verifice si sa vizeze pentru legalitate documentele asociatiei de proprietari
Daca exista lucrari de reparatii la parti comune fara parcurgerea procedurii legal prevazute ,fara acordul proprietarilor,,cu prestatori/execuatnti nautorizati,legal ar fi ca cenzorul/comisia d ecenzori sa nu vizeze pentru legalitate documentele justificative
Sesizati oficial situatia la serviciul specializat din primaria teritoriala
Președintele a mai înființat o nouă asociație

Unde anume a mai infiintat a noua asociatie,in acelasi imobil de locuit in comun?
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante din care sa se inteleaga situatia cu care va confruntati
datorie de 8 miliarde la asociație in urma unui proces cu furnizorul de apă.

Din nou,lipsa de date relevante
care este motivul generarii debitului,aveti rau platnici in bloc sau nu au fot achitate facturile pentru apa??
Ca sa existe asemenea debit,inseamna ca echipa manageriala a asociatiei dv este inexistenta
Normal debitul ar trebui achitat d ecatre cei care l-au generat
cei care au achitat lunar obligatiile de intretinere ,nu le revine obligatia sa acopere debitul
Este evident ca in asociatia dv de proprietari este o harababura ,in care echipa mangeriala nu isi exercita atributiile
Singura solutie,sesizati oficial serviciul specializat din primarie,solicitati conform disp L nr 196/2018 exercitarea unui control financiar/audit care sa concluzioneze asupra situatiei financiare a asociatiei de propruetari,sa evidentieze eventual prejudiciu financiar si factorii responsabili
Puteti solicita audit extern,contractand expertiza financiar contabila in nume propriu prin expert autorizat si acreditat CECCAR
Sumele aferente auditului extern le puteti recupera in caz ca se ajunge in instanta de judecata
Succes !
Inițial a fost o asociație oentru 3 scări de bloc, apoi s-a extins ilegal pentru 1200 apartamente. Asiciația a avut proces cu ACET pentru o datorie veche,( nu este vorba de rău platnici), după care au pus proprire pe contul asociației; Astfel că președintele a mai înființat o nouă asociație, iar acum păstorește două asociații.
Manuela Rășină, administrator