Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La recuperare restanțe întreținere prin HJ și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La recuperare restanțe întreținere prin HJ și executor se ...

La recuperare restanțe întreținere prin HJ și executor se calculează dobânzi lunare? Dobânda depășește mereu poprirea și nu pot achita niciodată.
De la 5000 lei am ajuns la 20.000 doar pt apă rece, lumina scară și indemnizație administrator în termen de 6 ani în condițiile când era poprire 90 de lei lunar. O nouă executare a ridicat poprirea la 230 de lei pentru circa 2 m¾ de apă lunar.
Mulțumesc pt orice informații.
~ Conținut șters la cerere ~
Conform ORDIN Nr. 4004/2019 din 14 mai 2019

(4) Dobânda legală se calculează de la data stabilită prin hotărârea judecătorească şi până la data plăţii efective a debitului principal.

Ce are a face ORDINUL Nr. 4004/2019 din 14 mai 2019
privind metodologia de calcul și plată a sumelor reprezentând daune-interese moratorii sub forma dobânzii legale prevăzute în titlurile executorii, pentru personalul din unitățile/instituțiile de învățământ de stat, Ministerul Educației Naționale și alte unități din subordinea/coordonarea acestuia, în anul 2019
cu speța de față ?
robert1958, utilizator