avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La recuperare restanțe întreținere prin HJ și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La recuperare restanțe întreținere prin HJ și executor se ...

La recuperare restanțe întreținere prin HJ și executor se calculează dobânzi lunare? Dobânda depășește mereu poprirea și nu pot achita niciodată.
De la 5000 lei am ajuns la 20.000 doar pt apă rece, lumina scară și indemnizație administrator în termen de 6 ani în condițiile când era poprire 90 de lei lunar. O nouă executare a ridicat poprirea la 230 de lei pentru circa 2 m¾ de apă lunar.
Mulțumesc pt orice informații.
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 07:40, 16 August 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Conform ORDIN Nr. 4004/2019 din 14 mai 2019

(4) Dobânda legală se calculează de la data stabilită prin hotărârea judecătorească şi până la data plăţii efective a debitului principal.

Ce are a face ORDINUL Nr. 4004/2019 din 14 mai 2019
privind metodologia de calcul și plată a sumelor reprezentând daune-interese moratorii sub forma dobânzii legale prevăzute în titlurile executorii, pentru personalul din unitățile/instituțiile de învățământ de stat, Ministerul Educației Naționale și alte unități din subordinea/coordonarea acestuia, în anul 2019
cu speța de față ?
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
robert1958, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita malidumitru malidumitru Daca am poprire pe salariu atat eu cat si sotul meu adica 1/3 din salariu in valoare de 950 de lei pe luna , imi mai poate executa silit apartamentul . ... (vezi toată discuția)
Calcul corect pret apa rece B_Constantin B_Constantin Va rog sa-mi spuneti care este valoarea totala a apei consumata daca stim ca: -serviciul de apa rece este 3,72lei/mc; -serviciul de canalizare ... (vezi toată discuția)
Poate banca sa ma execute de doua ori pentru acelasi contract de credit? melkoci melkoci Incerc pe scurt sa redau situatia mea cu o banca.In 2006 am luat un credit de nevoi personale.In decembrie 2009 am avut a intelegere de plata cu banca,prin ... (vezi toată discuția)