Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bloc fara Asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bloc fara Asociație de proprietari

Buna ziua
Locuiesc ca proprietar într un bloc ridicat în 2015, cu 23 de apartamente. Blocul nu a avut niciodată Asociație de Proprietari. Cineva din bloc locuiește clandestin la adresa, nu este nici măcar flotant și se opune formării Asociației de bloc, controlând și influențând tot blocul. Am sediul firmei la adresa mea. Blocul nu poate avea serviciu de curățenie, este mereu mizer, iar tomberoanele destinate noua au fost luate de lângă bloc și duse undeva după barieră, la strada, unde sunt folosite de oricine practic. Blocul suferă la plata apei de restanțieri obișnuiți care acumulează mereu datorii, de ani de zile, și care au făcut blocul sa suporte tăierea apei pt toate apartamentele anul trecut, până la restituirea datoriilor. După restituire, același ap a reînceput acumularea datoriilor la apa. Locatarul clandestin care se opune înființării legale a Asociației a controlat blocul de la început și strânge bani în bloc pt plata gunoiului, nefiind mandatat pt așa ceva și nu știu cum poate avea contract cu servicii de gunoi daca nu are adresa aici.
Nu pot nici măcar sa vând ap, din cauza faptului că nu există Asociație cumpărătorii renunță.
Vreau sa dau in judecata situația care îmi aduce grave prejudicii funcționarii firmei. Ce demersuri exacte mă sfătuiți să aplic?
Mulțumesc
AlisR, utilizator
Cum sa dati in judecata situatia ?!? Nu exista asa ceva. Dvs. faceti parte din situatie. :)
latka, moderator
Convocati adunare generala de infiintare a asociatiei. In procesul verbal sa semneze numai proprietarii. De votat, numai proprietarii au dreptul.
Pentru persoana care locuieste clandestin in condominiu,sesizati oficial polita teritoriala care detine autoritatea si competenta sa verifice temeinicia si legalitatea si domiciului proprietarilor
Nu aveti temei legal pentru eventual demers in instanta
Initial solutionati cu persoana care locuieste clandestin,concomitent convocati adunare generala pentru infiintare asociatie de proprietari
Succes !
Totuși, ce înseamnă concret că locuiește clandestin? A ocupat abuziv un apartament și nu are niciun fel de acte, are închiriat, eventual la negru, de la proprietar, e proprietar cu acte în regulă, dar nu și-a pus domiciliul în buletin în acest bloc și de aceea credeți dumneavoastră că e clandestin?

AlisR a scris:

Buna ziua
Locuiesc ca proprietar într un bloc ridicat în 2015, cu 23 de apartamente. Blocul nu a avut niciodată Asociație de Proprietari. Cineva din bloc locuiește clandestin la adresa, nu este nici măcar flotant și se opune formării Asociației de bloc, controlând și influențând tot blocul. Am sediul firmei la adresa mea. Blocul nu poate avea serviciu de curățenie, este mereu mizer, iar tomberoanele destinate noua au fost luate de lângă bloc și duse undeva după barieră, la strada, unde sunt folosite de oricine practic. Blocul suferă la plata apei de restanțieri obișnuiți care acumulează mereu datorii, de ani de zile, și care au făcut blocul sa suporte tăierea apei pt toate apartamentele anul trecut, până la restituirea datoriilor. După restituire, același ap a reînceput acumularea datoriilor la apa. Locatarul clandestin care se opune înființării legale a Asociației a controlat blocul de la început și strânge bani în bloc pt plata gunoiului, nefiind mandatat pt așa ceva și nu știu cum poate avea contract cu servicii de gunoi daca nu are adresa aici.
Nu pot nici măcar sa vând ap, din cauza faptului că nu există Asociație cumpărătorii renunță.
Vreau sa dau in judecata situația care îmi aduce grave prejudicii funcționarii firmei. Ce demersuri exacte mă sfătuiți să aplic?
Mulțumesc

Concret înseamnă că la alegerile electorale pt primar am făcut parte din comisia electorală și am văzut clar că acest individ nu locuiește aici nici ca proprietar nici ca flotant.
Despre restul întrebărilor dvs legate de acest individ nu va pot da un răspuns pt că nu știu cine este cu adevărat, minte Poliția când echipajul vine pe aici și înșeală de cate ori se poate.

- Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un nou mesaj. Mulțumesc -
Manuela Rășină, administrator