Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Daca voi cumpara o locuinta sau un teren ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Daca voi cumpara o locuinta sau un teren in Italia, ...

Buna seara.
Daca voi cumpara o locuinta sau un teren in Italia, platind taxe si impozite pentru acestea, pot solicita imediat dupa cumparare rezidenta si apoi cetatenia italiana, dupa 4-5 ani, cum prevede legislatia italiana?
Nu ma gandesc sa locuiesc neaparat acolo tot timpul, vreau sa cumpar o casa drept resedinta secundara.
Vreau sa apelez la aceasta forma de a obtine cetatenia deoarece, pentru a avea mai intai rezidenta, imi trebuie, printre altele, un contract de munca si un contract de inchiriere a unei locuinte in Italia. Or eu locuiesc si muncesc deocamdata in Romania si nu doresc neaparat sa ma mut acum in Italia.
Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos.
Trebuie o sursa de venit pe teritoriul italian neaparat, daca inteleg eu bine. Adica sa fiu angajat la o firma italiana sau sa imi deschid eu o firma/PFA in Italia. Deasemenea, trebuie neaparat sa petrec un numar de zile la resedinta respectiva din Italia. .
Daca inchiriez respectiva locuinta unei alte persoane, legal, platind taxele aferente statului italian, sursa de venit este considerata suficienta? Iar la durata de sedere stiu ca trebuie sa stai cel putin 180 de zile intr-un stat pentru a fi declarat rezident fiscal acolo, dar eu nu doresc neaparat acest lucru. Care ar fi durata minima de sedere in Italia pentru a-mi acordata totusi rezidenta?
Multumesc inca o data. pentru ajutor.