Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Mi-am schimbat domiciliul în București ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Mi-am schimbat domiciliul în București de 2 săptămâni...

Bună ziua. Mi-am schimbat domiciliul în București de 2 săptămâni. M-am interesat recent si am aflat ca pot ieși la pensie. Oare unde trebuie sa depun dosarul de pensie: la vechiul domiciliu din alt județ sau la București?
Vă mulțumesc!
Elena Andreea, administrator
La casa de pensii din judetul de pe raza caruia aveti domiciliul, insa va revine sarcina de a aduce la dosar adeverintele de vechime de la locurile de munca, oriunde ar fi fost ele.
La fel a fost in cazul mamei mele, de-a lungul vietii a lucrat in mai multe judete si a trebuit sa ne deplasam la fiecare fost loc de munca pentru a lua o adeverinta de vechime si a le depune la dosar.
Legea 263/2010
Art.103(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.