Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Daca salariata formuleaza cererea de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Daca salariata formuleaza cererea de continuare a ...

Buna ziua,
Daca salariata formuleaza cererea de continuare a activitatii cu 60 de zile inainte de indeplinirea conditiilor standard de pensionare pentru limita de varsta este vreo problemă?
Cum interpretati termenul de 30 de zile anterior împlinirii condițiilor de vârsta standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani” prevazut la rt. 56 alin. 1 lit. c din Codul Muncii?
Consider ca tyermenul de 30 de zile este un termen minim, adica nu poate fi facuta cererea sub acest termen. Gresesc cumva interpretarea?
Multumesc

~ Conținut șters la cerere ~
Daca salariata formuleaza cererea de continuare a activitatii cu 60 de zile inainte de indeplinirea conditiilor standard de pensionare pentru limita de varsta nu este o problema.
Cornel Vasile, Consilier juridic