Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Returnare suma de bani platiti ca amenda ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Returnare suma de bani platiti ca amenda contraventionala. In ...

Returnare suma de bani platiti ca amenda contraventionala.
In urma unui control al DGPLMB si a procesului verbal am platit amenda in cele 15 zile. Am contestat in instanta si instanta a schimbat amenda in avertisment,dar nu scrie ca trebuie sa primesc inapoi si suma platita desi am cerut acest lucru,nu scrie nimic adica nici da nici nu. Am cerut apoi la DGPLMB returnarea sumei si nu am primit nici un raspuns timp de mai mult de un an. Mentionez ca amenda este pe agent economic. Ce se poate face ? Multumesc
Tot printr-o acțiune în instanță vă recuperați banii. La cererea de chemare în judecată anexați și hotărârea prin care s-a schimbat amenda în avertisment.
Daca mai sunteti in termen puteti formula cerere de completare a dispozitivului hotararii sau apel, dupa caz. Daca nu mai sunteti in termen, trebuie formulata o alta actiune in instanta.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Multumesc Dna Avocat,multumesc mult.Nu stiu care este termenul ?? in care pot face actiunea,cred ca a trecut 1 an si anume : pronuntata in 07.05.2021 si comunicata in 29.09.2021 ? Mai sunt in termen ? Cu respect
Daca a trecut un an, nu mai sunteti in termen pentru formularea cererii de completare sau pentru apel. Formulati o actiune separata, pentru aceasta sunteti in termen.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Multumesc.Inteleg ca trebuie o actiune separata deoarece am depasit termenul (15 zile) de la pronuntare.Multumesc ptr raspunsul Dvs