Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile refacturare utilitati ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile refacturare utilitati inregistrate pe persoana fizica ...

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o speta..
Situatia se prezinta in felul urmator: societatea X a incheiat un contract de administrare a unei cladiri a societatii Y. Sunt birouri in cladirea respectiva pe care societatea X le inchiriaza altor societati comerciale, iar utilitatile la cladirea respectiva sunt emise pe persoana fizica.

Cum pot inregistra aceste cheltuieli in contabilitatea societatii x care administreaza cladirea si implicit trebuie sa factureze chirii si utilitati lunare catre chiriasi?prin decont de cheltuieli ? daca da care ar fi inregistrarile contabile in acest caz? mentionez inca odata caci facturile de utilitati sunt emise pe persoana fizica, pe toata cladirea
si utilitatile facturate sunt venituri pentru societatea X?

multumesc
ionela11, utilizator