Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua Tatăl copilului ( 1 an și 3 luni )a fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua Tatăl copilului ( 1 an și 3 luni )a fost obligat ...

Bună ziua
Tatăl copilului ( 1 an și 3 luni )a fost obligat la plata pensiei alimentare începând cu 29.06.2021 . A plătit pt o luna în martie 2022 . Acum nu mai are serviciu ,prestează muncă în folosul comunității în urma unei condamnări cu suspendare pt lovire sau alte violente. Mai poate fi obligat sa plătească din urma? Poate obtine autoritate părintească totala mama copilului?
Autoritate exclusiva doar daca tatal pune in pericol grav dezvoltarea copilului (abuzuri fizice si verbale de ex) sau daca este o persoana violenta, consumatoare de droguri, dependenta de alcool, etc.

Obligatia de intretinere subzista raportat la nivelul venitului mimim pe economie.