Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu 2 ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu 2 informatii. Detin ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu 2 informatii. Detin o firma a carei activitate este inchirierea unui apartament in regim turistic. Pentru aceasta am contract cu Booking.com, turistii inchiriaza prin intermediul platformei lor, platesc acolo cu cardul cand fac rezervarea, iar Booking imi vireaza banii la inceputul fiecarei luni retinundu-si comisionul. Intrebarea este daca eu trebuie sa platesc TVA pentru comisionul pe care si-l retin ei. De asemenea, avand in vedere ca interactiunea mea cu clientii este doar cand le predau cheia si cand o recuperez (Booking ma anunta prin intermediul platformmei lor ca am o rezervare), trebuie sa le dau factura clientilor? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns dar tot nu am inteles daca trebuie sa platesc sau nu TVA ptr comisionul pe care il retine Booking. Ma puteti lamuri? Firma nu este platitoare de TVA. Multumesc.
booking nu va factureaza comisionul?
Buna ziua. Da, primim factura ptr comisionul lor. Si ptr acest comision trebuie sa platim TVA? Multumesc

adriandimitriu a scris:

booking nu va factureaza comisionul?