Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am o societate comerciala si vreau sa inchiriez un ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am o societate comerciala si vreau sa inchiriez un spatiu comercial.

Am o societate comerciala si vreau sa inchiriez un spatiu comercial de la o persoana fizica care are un contract comodat cu proprietarul spatiului .Va rog frumos ,vreau sa stiu daca pot sa fac contract de inchiriere cu alta persoana decat proprietarul spatiului
va multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Depinde ce scrie in contractul de comodat pe care il are incheiat persoana fizica cu proprietarul. De obicei, in contractele de comodat/inchiriere se mentioneaza ori ca se interzice subinchirierea, ori ca aceasta trebuie adusa la cunostinta proprietarului.

Cu stima,
av.Jasmine Oancea
In contractul de comodat scrie ca se poate subinchiria ,dar comodatarul nu stie daca poate plati impozitul pe suma incasata pentru chirie in numele sau prin declaratia unica si ce calitate are in contractul de inchiriere ,(adica daca se poate numi proprietar) Multumim!
tita71, utilizator